Menedżer z firmą nie zapłaci składek ZUS od kontraktu

autor: Bożena Wiktorowska03.04.2017, 17:00
ZUS

Spółka nie zgodziła się z wyrokiem sądu apelacyjnego i złożyła skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

ZUS nie może się domagać od kierownika lub dyrektora pracującego na kontrakcie menedżerskim składek od takiej umowy, jeśli zainteresowany jest ubezpieczony z tytułu działalności gospodarczej. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Chodziło o spór między ZUS a spółką działającą na rynku kolportażu prasy. Na początku 2013 r. zakład uznał, że powinna ona zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od kontraktu menedżerskiego zawartego z kierownikiem jednego z regionów. Tym samym ZUS kwestionował prawo menedżera do opłacania zryczałtowanych składek ubezpieczeniowych wyłącznie z tytułu działalności gospodarczej. Zdaniem ZUS takie rozwiązanie było fikcyjne, bowiem chodziło tylko o zwolnienie spółki z obowiązku zapłaty znacznie wyższych składek liczonych od przychodów z tytułu kontraktu menedżerskiego. Spółka odwołała się od decyzji. Sąd I instancji przyznał jej rację, ZUS jednak nie dał za wygraną i złożył apelację. Sąd II instancji zgodził się ze stanowiskiem zakładu, że spółka musi zapłacić zaległe składki od kontraktu. Sędziowie bowiem uznali, że menedżer, wykonując pracę na rzecz spółki, nie działa w swoim imieniu, lecz wyłącznie w imieniu zleceniodawcy.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane