Elektroniczne zwolnienia lekarskie zagrożone

autor: Bożena Wiktorowska27.03.2017, 07:45; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:08
Obecnie lekarze mogą korzystać z drogiego kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo czasochłonnego (chociaż darmowego) podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Obecnie lekarze mogą korzystać z drogiego kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo czasochłonnego (chociaż darmowego) podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.źródło: ShutterStock

Rząd chce zmusić ZUS, żeby już za trzy miesiące udostępnił lekarzom nowy sposób autoryzacji e-zwolnień. Ale zakład może być gotowy dopiero w grudniu.

Za dwa tygodnie będzie wiadomo, czy konieczne będzie przedłużenie o kolejne kilka miesięcy okresu przejściowego umożliwiającego równoległe wystawianie papierowych i elektronicznych zwolnień lekarskich. W tym czasie Biuro Legislacyjne Sejmu ma sprawdzić, czy proponowane przez rząd rozwiązania są zgodne z prawem.

Sporne terminy

Awantura wybuchła w czasie pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (druk nr 1350). Posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zostało przerwane, bo tak naprawdę posłowie nie wiedzieli, nad czym mają dalej pracować. Powodem zamieszania jest lansowany przez rząd zapis, że od 1 lipca br. zacznie działać nowy sposób potwierdzania danych w czasie wystawiania zwolnień elektronicznych.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane