Podział składek musi być prostszy i bardziej przejrzysty

autor: Paulina Szewioła23.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:50
ZUS

Żaden przepis ustawy systemowej nie stanowi natomiast podstawy prawnej do żądania przez płatnika zwrotu na jego rzecz tej części składek, która powinna być finansowana przez ubezpieczonego.źródło: ShutterStock

Brakuje przepisów regulujących wzajemne rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcą a wykonawcą dzieła w przypadku uznania go później za pracownika. W ocenie RPO regulacje dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia są w tym wypadku niewystarczające, mogą bowiem zniechęcić do egzekwowania zatrudnienia pracowniczego.

Sprawa dotyczy dziennikarki, która po ośmiu latach pracy na podstawie umowy o dzieło została prawomocnym orzeczeniem sądowym uznana za pracownika. W wyniku tego pracodawca miał obowiązek zgłoszenia kobiety do ubezpieczenia społecznego i opłacenia zaległych składek zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz.963 ze zm.).

Na gruncie art. 16 ust. 1 powyższego aktu ubezpieczony wraz z płatnikiem współfinansują z własnych środków składkę emerytalną i rentową. Natomiast składkę chorobową pokrywają w całości sami ubezpieczeni. Podobnie jak składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansują w całości płatnicy.

Natomiast wszelkie obowiązki dotyczące obliczania, rozliczania oraz opłacania należnych składek, a także potrącania z dochodów ubezpieczonych tych ich części, które są przez nich finansowane, spoczywają jedynie na płatnikach składek.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane