statystyki

Podział składek musi być prostszy i bardziej przejrzysty

autor: Paulina Szewioła23.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:50
ZUS

Żaden przepis ustawy systemowej nie stanowi natomiast podstawy prawnej do żądania przez płatnika zwrotu na jego rzecz tej części składek, która powinna być finansowana przez ubezpieczonego.źródło: ShutterStock

Brakuje przepisów regulujących wzajemne rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcą a wykonawcą dzieła w przypadku uznania go później za pracownika. W ocenie RPO regulacje dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia są w tym wypadku niewystarczające, mogą bowiem zniechęcić do egzekwowania zatrudnienia pracowniczego.

Sprawa dotyczy dziennikarki, która po ośmiu latach pracy na podstawie umowy o dzieło została prawomocnym orzeczeniem sądowym uznana za pracownika. W wyniku tego pracodawca miał obowiązek zgłoszenia kobiety do ubezpieczenia społecznego i opłacenia zaległych składek zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz.963 ze zm.).

Na gruncie art. 16 ust. 1 powyższego aktu ubezpieczony wraz z płatnikiem współfinansują z własnych środków składkę emerytalną i rentową. Natomiast składkę chorobową pokrywają w całości sami ubezpieczeni. Podobnie jak składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansują w całości płatnicy.

Natomiast wszelkie obowiązki dotyczące obliczania, rozliczania oraz opłacania należnych składek, a także potrącania z dochodów ubezpieczonych tych ich części, które są przez nich finansowane, spoczywają jedynie na płatnikach składek.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane