statystyki

Dziecko pod opieką prawną swojego rodzica jest członkiem rodziny

autor: Michalina Topolewska22.03.2017, 19:00
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

W ocenie WSA zarówno gmina, jak i SKO w odniesieniu do dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego nieprawidłowo zinterpretowały drugi element definicji.źródło: ShutterStock

Tylko w sytuacji, gdy opiekunem prawnym pełnoletniego dziecka jest osoba inna niż jego ojciec lub matka, gmina może wyłączyć go ze składu rodziny.

Taki sposób postępowania wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczego. Gmina odmówiła jego przyznania z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. Jednak zdaniem wnioskującej o 500 zł matki, decyzja ta była obarczona błędem, bo samorząd nieprawidłowo ustalił skład jej rodziny. Organ przyznający świadczenie stwierdził, że mimo tego, że razem z mężem wychowuje troje dzieci, to składa się ona z czterech osób. Do członków rodziny nie zaliczył bowiem najstarszego, mającego 22 lat syna, który jest niepełnosprawny w stopniu znacznym i całkowicie ubezwłasnowolniony, a matka jest jego opiekunem prawnym.

Gmina powołała się przy tym na art. 2 pkt 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Zgodnie z zawartą w tym przepisie definicją rodziny, do jej składu zalicza się m.in. rodziców, małżonków i pozostające na ich utrzymaniu dzieci, które nie skończyły 25 lat, ale nie należy do niej dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane