statystyki

Dziecko pod opieką prawną swojego rodzica jest członkiem rodziny

autor: Michalina Topolewska22.03.2017, 19:00
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

W ocenie WSA zarówno gmina, jak i SKO w odniesieniu do dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego nieprawidłowo zinterpretowały drugi element definicji.źródło: ShutterStock

Tylko w sytuacji, gdy opiekunem prawnym pełnoletniego dziecka jest osoba inna niż jego ojciec lub matka, gmina może wyłączyć go ze składu rodziny.

Taki sposób postępowania wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia wychowawczego. Gmina odmówiła jego przyznania z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. Jednak zdaniem wnioskującej o 500 zł matki, decyzja ta była obarczona błędem, bo samorząd nieprawidłowo ustalił skład jej rodziny. Organ przyznający świadczenie stwierdził, że mimo tego, że razem z mężem wychowuje troje dzieci, to składa się ona z czterech osób. Do członków rodziny nie zaliczył bowiem najstarszego, mającego 22 lat syna, który jest niepełnosprawny w stopniu znacznym i całkowicie ubezwłasnowolniony, a matka jest jego opiekunem prawnym.

Gmina powołała się przy tym na art. 2 pkt 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Zgodnie z zawartą w tym przepisie definicją rodziny, do jej składu zalicza się m.in. rodziców, małżonków i pozostające na ich utrzymaniu dzieci, które nie skończyły 25 lat, ale nie należy do niej dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane