statystyki

Na jakich zasadach podlegają ubezpieczeniom pełniący funkcję w spółkach

autor: Izabela Nowacka16.03.2017, 08:49; Aktualizacja: 16.03.2017, 09:01
podatki, firma, przedsiębiorca

W ogóle ubezpieczeniom w ZUS nie podlega wspólnik wieloosobowej spółki z o.o. ani też akcjonariusz w spółce akcyjnej. Wspólnicy (założyciele) takich spółek nie są bowiem osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.źródło: ShutterStock

PROBLEM W spółce z o.o. jest kilkoro wspólników. Dwóch zostało powołanych do zarządu, jeden jest prezesem. Działa też rada nadzorcza i prokurent. Jak określić podleganie ubezpieczeniom wspólników i członków organów spółki?

ODPOWIEDŹ

Wspólnicy oraz członkowie zarządu nie podlegają żadnym ubezpieczeniom w ZUS, podobnie jak prokurent. Natomiast członkowie rady nadzorczej tak, jeśli mają miejsce zamieszkania w Polsce i za swoją funkcję otrzymują wynagrodzenie.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także wypadkowemu oraz zdrowotnemu, podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in.:

● wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

● wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają wymienionym obowiązkowym ubezpieczeniom w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Trzeba podkreślić, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym od daty faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności, przy czym wspólnik spółki z o.o., jawnej, komandytowej i partnerskiej, podlega im od daty uzyskania statusu wspólnika. Data ta nie może być wcześniejsza niż data wpisu do rejestru przedsiębiorców spółki. W przypadku wspólnika wymienionych spółek o ustaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych decyduje utrata statusu wspólnika.

W ogóle ubezpieczeniom w ZUS nie podlega wspólnik wieloosobowej spółki z o.o. ani też akcjonariusz w spółce akcyjnej. Wspólnicy (założyciele) takich spółek nie są bowiem osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawę wymiaru składek społecznych stanowi dla osoby prowadzącej działalność zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. W 2017 r. jest to kwota 2557,80 zł. Wspólnicy wymienionych spółek nie mogą opłacać składek od ulgowej najniższej podstawy wynoszącej 30 proc. wynagrodzenia minimalnego za pracę.

Z kolei podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi kwota zadeklarowana nie niższa niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Składka w nowej wysokości też obowiązuje przez cały rok i w 2017 r. nie może być niższa niż 297,28 zł (tj. 9 proc. podstawy wymiaru wynoszącej 3303,13 zł.

Członkowie zarządu i prezesi


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane