statystyki

Firmy dopłacą do zatrudniania Ukraińców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.03.2017, 07:25; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:27
Opłaty za wnioski związane z jednym cudzoziemcem w rzeczywistości nie będą wynosić 30 zł, ale 60 zł lub 90 zł

Opłaty za wnioski związane z jednym cudzoziemcem w rzeczywistości nie będą wynosić 30 zł, ale 60 zł lub 90 złźródło: ShutterStock

Rada Ministrów przyjęła wreszcie wczoraj projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zakłada on m.in. wprowadzenie dodatkowego typu zezwolenia – na pracę sezonową – które będzie wydawane przez starostę. Na jego podstawie cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Dodatkowe zmiany mają na celu uszczelnienie procedury związanej z wykonywaniem pracy krótkoterminowej (do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) przez obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy, na podstawie oświadczeń zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy. Przy czym procedura, wzorowana na tej obowiązującej, zawiera mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami, tj. możliwość odmowy wpisu do ewidencji oświadczeń (w drodze decyzji zaskarżalnej do ministra właściwego ds. pracy) i obowiązek informowania o podjęciu lub niepodjęciu zatrudnienia przez cudzoziemca.

– Mamy wątpliwości związane z prawem uznania przez starostę, iż oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi zostało złożone dla pozoru – komentuje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP. I dodaje, że przepis nie zawiera żadnych kryteriów będących podstawą do takiej decyzji.

– Uznaniowość będzie miała wpływ na odmowę wpisu, a w konsekwencji uniemożliwi pracodawcy zatrudnienie cudzoziemca. Jest to o tyle problematyczne, że w każdym powiecie przesłanki uznania, iż oświadczenie zostało złożone dla pozoru, mogą być inne. Nie sprzyja to spójności prawa i bezpieczeństwu prawnemu pracodawców i przedsiębiorców – przekonuje Żukowska-Czaplicka.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane