statystyki

Opłaca się zatrudniać więźnia. Posłowie obniżyli kwotę ryczałtu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.03.2017, 11:14
10 004 tylu więźniom pracodawcy płacili wynagrodzenia w 2015 r.

10 004 tylu więźniom pracodawcy płacili wynagrodzenia w 2015 r.źródło: ShutterStock

Posłowie obniżyli kwotę ryczałtu dla zatrudniających skazańców z 40 do 35 proc. wartości wynagrodzeń. To jednak i tak więcej niż obowiązujące teraz 20 procent.

Taką zmianę wprowadzili posłowie do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności w trakcie wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji i praw człowieka. Rządowa propozycja zakładała podwyższenie ryczałtu, jaki przysługuje pracodawcom za zatrudnienie skazańców. Obecnie wynosi on 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących więźniom. Projekt przewidywał podniesienie go do 40 proc. Jednak posłowie zdecydowali się na obniżenie tego wsparcia o 5 proc. Zatem po zmianach pracodawcom będzie przysługiwał 35-proc. ryczałt.

– Zamiana tej wartości będzie w dalszym ciągu zachęcała pracodawców do zatrudniania więźniów, ale pozwoli na wykorzystanie pozostałych pieniędzy z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazańców na inne zadania – przekonywali posłowie PiS.

Biuro legislacyjne Sejmu zastanawiało się, czy wprowadzenie poprawki spowoduje konieczność ponownego wystąpienia do Komisji Europejskiej o pozytywną decyzję o zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości takiej potrzeby nie ma. Wskazano, że zmiana polegająca na obniżeniu wsparcia dla pracodawców w porównaniu do pierwotnie proponowanego nie musi być poprzedzona uzyskaniem ponownej zgody od Komisji Europejskiej. Powołano się przy tym na stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przedstawiciele pracodawców nie krytykują wprowadzonej przez posłów poprawki.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane