Postępowania o stwierdzenie choroby zawodowej są zbyt długotrwałe.
Inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego. W wyniku postępowania odwoławczego od jego decyzji sprawy są więc rozpatrywane przez sądy administracyjne nie pod względem merytorycznym, ale pod kątem zgodności z prawem.
- W takim postępowaniu nie jest więc możliwa merytoryczna ocena prawidłowości orzeczeń o rozpoznaniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do jej rozpoznania - zwraca uwagę Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich.
Dlatego rzecznik wystąpił do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zmianę przepisów. Mają umożliwić lepszą kontrolę nad tego typu decyzjami.
RPO zwraca też uwagę, że postępowania o stwierdzenie choroby zawodowej często są przewlekłe, m.in. dlatego że w tego typu sprawach jednostki ochrony zdrowia nie muszą dokonywać badań i wydawać orzeczeń lekarskich w określonym terminie.
- Umożliwienie pracodawcom i pracownikom odwołania się do sądów powszechnych nie przyspieszy procedury stwierdzania choroby zawodowej - uważa dr Ewa Wągrowska-Koski, krajowy konsultant ds. medycyny pracy.