statystyki

Cofnięcie pozwu wskutek nieformalnych obietnic ze strony firmy to ryzyko

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski10.03.2017, 17:00; Aktualizacja: 11.03.2017, 08:50
prawo

Chcąc uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, pracownik musi tego dokonać w ciągu roku od jego wykrycia.źródło: ShutterStock

Pracownik odwołał się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Podczas procesu, który trwał dwa lata, dowiedział się, że pracodawca zamierza zaproponować mu ponowne zatrudnienie, ale warunkiem jest cofnięcie pozwu. Dysponował korespondencją e-mailową pracodawcy kierowaną do innych pracowników, w której padały stwierdzenia o potrzebie jego zatrudnienia. Ponieważ spór sądowy się przeciągał, złożył pisemne oświadczenie o cofnięciu pozwu. Sąd postępowanie umorzył, jednak propozycja ponownego zatrudnienia nie padła. Pracownik czuje się oszukany i chce wznowić proces o przywrócenie do pracy. Czy ma na to szansę?

Złożenie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę zmierza do uzyskania wyroku orzekającego o bezskuteczności wypowiedzenia lub przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo zasądzającego na rzecz pracownika odszkodowanie. W trakcie sporu sądowego strony mogą prowadzić negocjacje, które miałyby skutkować rozwiązaniem problemu w sposób odpowiadający obu, bez angażowania sądu. Takie pozasądowe rozmowy i ustalenia często nie mają formalnego charakteru. Wyciąganie z nich przez pracownika zbyt daleko idących wniosków może być ryzykowne.

Chociaż nie ma obowiązku uzasadnienia oświadczenia o cofnięciu pozwu o przywrócenie do pracy, zawsze istnieje przyczyna podjęcia takiej decyzji. Motywem może być deklaracja pracodawcy ponownego zatrudnienia. Jeżeli pracownik, sugerując się nią, wycofa pozew, a następnie pracodawca odmówi, pracownik może złożyć pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o cofnięciu pozwu, o ile wykaże, że składając je, działał pod wypływem błędu. Chodzi jednak o błąd stanowiący wadę oświadczenia woli w rozumieniu woli art. 84 kodeksu cywilnego (k.c.), który ma odpowiednie zastosowanie do spraw z zakresu prawa pracy. Tak rozumiany błąd jest istotny co do treści czynności prawnej. Istotność błędu sprowadza się zaś do uznania, że można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, iż gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod jego wpływem i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

W praktyce najczęstszym nieporozumieniem jest powoływanie się na błąd w pobudce, tj. na sytuację, w której dochodzi do mylnej oceny aktualnych i przyszłych okoliczności nieobjętych treścią dokonanej czynności.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane