Od 1 kwietnia obowiązuje nowy okres składkowy dla ubezpieczenia wypadkowego

autor: Izabela Nowacka09.03.2017, 08:17; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:51
Wypadek przy pracy

Do 20 kwietnia ZUS prześle płatnikom pisemną informację o wysokości składki obowiązującej ich w całym roku składkowym.źródło: ShutterStock

W 2016 r. zatrudnialiśmy 11 pracowników i 3 zleceniobiorców. Pierwszą informację ZUS IWA przesłaliśmy za ubiegły rok. Kto ma ustalić wysokość składki wypadkowej dla naszej firmy na okres od 1 kwietnia – ZUS czy my sami?

Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. będą państwo musieli ustalić samodzielnie, kierując się klasyfikacją grupy działalności według PKD. Tak będzie przy założeniu, że liczba ubezpieczonych wypadkowo w 2016 r. wyniosła co najmniej 10.

Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana. Każdy płatnik rozlicza należne składki społeczne, stosując indywidualną stopę procentową składki wypadkowej, która ustalana jest m.in. w zależności od liczby ubezpieczonych oraz przynależności do odpowiedniej grupy PKD.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Do końca marca 2017 r. trwa jeszcze obecny okres rozliczeniowy, a od 1 kwietnia 2017 r. zacznie się nowy, który potrwa do 31 marca 2018 r. Właściwa dla danego płatnika składek stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje przy wyliczaniu należnych składek za wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego przez tego płatnika, bez względu na tytuł ubezpieczeń.

Wymiar składki wypadkowej na dany rok składkowy ustala płatnikom ZUS, ale tylko tym, którzy spełniają określone warunki. Pozostali muszą zrobić to we własnym zakresie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane