statystyki

Ciężarne na garnuszku ZUS. Agencje znalazły sposób, aby nie stracić na rządowych pomysłach

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.03.2017, 09:36; Aktualizacja: 09.03.2017, 10:26
płód, kobieta w ciąży

Chodzi o to, aby w przypadku pracownicy tymczasowej koszty ponosił od początku ZUS wypłacając w okresie całej ciąży zasiłek równy zasiłkowi macierzyńskiemuźródło: ShutterStock

Pracodawcy: zasiłek w okresie całej ciąży powinien wypłacać od razu organ rentowy. Eksperci: inaczej czeka nas wypychanie pracownic tymczasowych na zwolnienia lekarskie albo oferowanie śmieciówek.

Rząd zaproponował przepisy, które mają lepiej chronić pracownice tymczasowe. Jeżeli po trzecim miesiącu ciąży zatrudnią się, chociaż na kilka godzin lub kilka dni, w agencji zatrudnienia, to ich umowa o pracę automatycznie przedłuży się do dnia porodu. Takie przedłużanie kontraktów przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (właśnie pracuje nad nim Sejm). Tym samym kobieta nie tylko zyska gwarancję wynagrodzenia do momentu urodzenia dziecka (agencja będzie musiała zapewnić jej pracę i nie będzie mogła jej zwolnić), lecz także nabędzie w czasie ciąży prawo do zasiłku chorobowego, a po porodzie – macierzyńskiego.

Zmiana niepokoi pracodawców i wiele wskazuje na to, że nie będą się bezczynnie przyglądać zmianom w prawie i stosować nowe przepisy bez mrugnięcia okiem. Już teraz pojawiają się pomysły na to, jak obejść projektowane regulacje, gdy wejdą one w życie (według projektu ma to nastąpić 1 czerwca 2017 r.).

Wyjście z sytuacji

– Agencje pracy tymczasowej mogą poradzić sobie z tym problemem, sugerując ciężarnym przejście na zasiłek chorobowy do dnia porodu. Jestem przekonany, że agencje, które się dowiedzą, że pracownica, której skończyła się umowa, jest w ciąży, i nie mogą zaoferować jej innej pracy, będą starały się zminimalizować koszty wypłacania pensji, do dnia porodu przerzucając je na ZUS – uważa Piotr Wojciechowski, radca prawny, ekspert prawa pracy.

W jaki sposób? Wystarczy, że agencja pracy tymczasowej złoży swojej pracownicy propozycję nie do odrzucenia, aby ta skorzystała ze zwolnienia lekarskiego w trakcie ciąży.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • A(2017-03-10 11:08) Zgłoś naruszenie 1510

  Bo bezczelność ciężarnych przechodzi wszelkie granice. Już od 2 m-ca idą na zwolnienie i siedzą w domu jak te larwy, pomimo, że większości z nich nic nie dolega. Jeśli ciąża im tak szkodzi, to przecież nie muszą na nią się decydować. Płodzenie się kosztem innych jest szczególnie żenujące, bo posiadanie potomstwa jest osobistą sprawą każdego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kleo(2017-03-09 11:29) Zgłoś naruszenie 1011

  chory kraj. A przecież ciąża jest normalnym stanem, który pracownica może 1-5 razy w życiu przejść i nie wiem dlaczego uważamy, że to taka tragedia dla biznesu. Bez ciężarnych nie będzie dzieci, nie będzie w przyszłości klientów kupujących towary i usługi, nie będzie pracujących na emerytów. Każdy szef powinien się zastanowić skąd się wziął na świecie i co by było gdyby jego matka w czasach komuny rezygnowała z macierzyństa ze strachu przed bezrobociem.... Żal i żenada te całe akcje ze zwalnianiem, straszeniem, nieoferowaniem umowy o pracę, "bo jeszcze w ciąże zajdzie".

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Anna(2017-03-12 17:00) Zgłoś naruszenie 42

  Co 3 tygodnie trafiłam do szpitala bo nie mogłam powstrzymać wymiotów i tak do końca ciąży. Kiedyś reż cwaniakowalam że ciąża to nie choroba. Nie można wszystkich mierzyć swoją miarą.

  Odpowiedz
 • Ramen(2017-03-11 00:21) Zgłoś naruszenie 23

  Jestem w 6 tygodniu, całymi dniami mam nudności podwyższoną temperaturę i umysł nie pracuje mi normalnie, nie mam koncentracji i czuje się ciągle śpiąca. Przed ciążą nikt nie wie jak ją zniesie. Ja mam wrażenie, że choruje i musze leżeć w ciepłym łóżku. Podobno po trzecim miesiącu ciąża łagodnieje, więc jeszcze 8 tyg grypopodobnych męczarni przede mną.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane