statystyki

Po urlopie wychowawczym trzeba umożliwić świadczenie pracy

autor: Marcin Nagórek02.03.2017, 10:54; Aktualizacja: 02.03.2017, 11:00
Ojciec z dzieckiem

Po powrocie z urlopu wychowawczego aktualizują się dwa niezależne obowiązki stron stosunku pracy. Z jednej strony obowiązek pracownika stawienia się w pracy, z drugiej obowiązek pracodawcy umożliwienia podwładnej świadczenia pracy.źródło: ShutterStock

Prowadzę sklep, w którym zatrudniałem pracownicę na umowę na czas nieokreślony. Gdy wróciła z urlopu wychowawczego (była nieobecna ponad trzy lata), dałem jej wypowiedzenie (brak możliwości pracy na jej stanowisku lub innym równorzędnym). Brakowało etatu, bo na jej miejsce zatrudniłem nową osobę na zastępstwo, a od stycznia na czas nieokreślony. Kobieta złożyła sprawę do sądu. Uważa, że wypowiedzenie było niezasadne. Czy ma rację?

Przedstawione przez czytelnika fakty dają podstawy do przyjęcia, że sąd może uwzględnić roszczenie pracownicy, a to z kolei może skutkować m.in. przywróceniem jej do pracy.

Zgodnie z art. 45 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o jego bezskuteczności, a jeżeli umowa już została rozwiązana – o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Udowodnienie istnienia przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie i brak sprzeczności z zasadami współżycia społecznego spoczywa wówczas na pracodawcy.

Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 r. (sygn. akt III PZP 10/85) zaakcentował, że ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę w ramach art. 45 k.p. powinna być dokonana z uwzględnieniem słusznych interesów zakładu pracy i przymiotów pracownika związanych ze stosunkiem pracy. Inne okoliczności dotyczące pracownika, niezwiązane ze stosunkiem pracy, mogą w wyjątkowych przypadkach stanowić podstawę uznania na zasadzie art. 8 k.p. (nadużycie prawa podmiotowego), że wypowiedzenie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Z treści listu nie wynika, aby pracodawca wykazał, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione merytorycznie.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane