statystyki

Strajki w zaniku. W 2016 w protestach uczestniczyło zaledwie 700 osób

autor: Janusz K. Kowalski01.03.2017, 08:06; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:39
W ubiegłym roku wyraźnie poprawił się status pracownika, co też studziło zapał do protestów.

W ubiegłym roku wyraźnie poprawił się status pracownika, co też studziło zapał do protestów.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku strajkowali górnicy, pielęgniarki i pracownicy pomocy społecznej. W ich protestach uczestniczyło zaledwie 700 osób. To znikoma liczba na tle ok. 10 mln pracowników zatrudnionych na etacie.

Także w latach poprzednich liczba strajków i protestujących osób nie była duża z wyjątkiem 2008 r., w którym odbyły się masowe protesty nauczycieli upominających się o podwyżki płac. – W ubiegłym roku utrzymała się więc długookresowa tendencja, zgodnie z którą od połowy lat 90. strajków jest bardzo mało – zauważa prof. Juliusz Gardawski, socjolog z SGH. Dodaje, że protesty nasilają się w sytuacjach krytycznych dla pracowników, a takich nie było wiele.

– Ponadto mamy stosunkowo słabe związki zawodowe. Stopień tzw. uzwiązkowienia pracowników jest dość niski – twierdzi prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. To nie sprzyja organizacji protestów. Według OECD jeszcze w 1990 r. do związków zawodowych należało u nas 36,7 proc. pracowników, a w 2012 r. już tylko 12,7 proc. Według ostatnich danych GUS z 2014 r. odsetek ten spadł do 11 proc.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane