statystyki

Ryczałt za pranie odzieży roboczej dozwolony, ale problematyczny

autor: ŁG23.02.2017, 07:11; Aktualizacja: 23.02.2017, 08:56

Pracodawca ustalił z zatrudnionymi, że to oni będą odpowiedzialni za pranie odzieży roboczej. W zamian za to zobowiązał się wypłacać im miesięczny ryczałt w wysokości określonej w aktach wewnątrzzakładowych. Czy jest to właściwe rozwiązanie?

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć podwładnemu nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna tego drugiego może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp (art. 2377 par. 1 k.p.). Firma powinna też zapewnić pranie takich ubrań (art. 2379 par. 2 k.p.). Jeżeli nie jest w stanie zrealizować tego obowiązku, może go spełnić sam pracownik, ale zatrudniający musi w takiej sytuacji wypłacać mu ekwiwalent pieniężny (art. 2379 par. 3 k.p.). Oznacza to, że jest zobowiązany wypłacać podwładnemu kwotę w wysokości rzeczywistych poniesionych przez niego kosztów związanych ze wspomnianym świadczeniem, w szczególności obejmujących koszty środków piorących, mediów czy nawet poświęconego czasu i wykonanej przez zatrudnionego pracy. Dodatkowo ekwiwalent za pranie powinien ulegać zmianie wraz ze zmianą cen np. środków czystości, wody czy energii i być dostosowany do sytuacji faktycznej danego pracownika (uwzględniać w szczególności ilość i częstotliwość prania odzieży roboczej oraz np. długotrwałe nieobecności w pracy).


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane