statystyki

Ryczałt za pranie odzieży roboczej dozwolony, ale problematyczny

autor: ŁG23.02.2017, 07:11; Aktualizacja: 23.02.2017, 08:56

Pracodawca ustalił z zatrudnionymi, że to oni będą odpowiedzialni za pranie odzieży roboczej. W zamian za to zobowiązał się wypłacać im miesięczny ryczałt w wysokości określonej w aktach wewnątrzzakładowych. Czy jest to właściwe rozwiązanie?

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć podwładnemu nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna tego drugiego może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp (art. 2377 par. 1 k.p.). Firma powinna też zapewnić pranie takich ubrań (art. 2379 par. 2 k.p.). Jeżeli nie jest w stanie zrealizować tego obowiązku, może go spełnić sam pracownik, ale zatrudniający musi w takiej sytuacji wypłacać mu ekwiwalent pieniężny (art. 2379 par. 3 k.p.). Oznacza to, że jest zobowiązany wypłacać podwładnemu kwotę w wysokości rzeczywistych poniesionych przez niego kosztów związanych ze wspomnianym świadczeniem, w szczególności obejmujących koszty środków piorących, mediów czy nawet poświęconego czasu i wykonanej przez zatrudnionego pracy. Dodatkowo ekwiwalent za pranie powinien ulegać zmianie wraz ze zmianą cen np. środków czystości, wody czy energii i być dostosowany do sytuacji faktycznej danego pracownika (uwzględniać w szczególności ilość i częstotliwość prania odzieży roboczej oraz np. długotrwałe nieobecności w pracy).


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane