statystyki

Długi składkowe nie uderzą we wszystkich tak samo

autor: Ryszard Sadlik23.02.2017, 11:08; Aktualizacja: 23.02.2017, 11:32
Wątpliwości budziła także kwestia prawa do renty rodzinnej dzieci płatników składek lub osób z nimi współpracujących.

Wątpliwości budziła także kwestia prawa do renty rodzinnej dzieci płatników składek lub osób z nimi współpracujących.źródło: ShutterStock

Zadłużony przedsiębiorca może nie dostać świadczenia, mimo że jest ubezpieczony. Jego współpracownik też, choć tak jak pracownik nie ma on żadnego wpływu na opłacanie składek.

Jedną z naczelnych zasad, jakie obowiązują w polskim systemie ubezpieczeniowym, jest ta, że fakt nieopłacenia należnych składek nie ma wpływu na późniejsze uprawnienia do świadczeń. To, iż ubezpieczony ma tytuł ubezpieczeniowy, już powoduje, że nawet jeśli ZUS nie otrzyma ani złotówki składek za niego, będzie miał prawo do świadczeń. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że reguła ta nie dotyczy wszystkich. Nie obowiązuje bowiem przedsiębiorców, a co najciekawsze, także osób z nimi współpracujących. O ile wiedza o tym, że nieopłacenie składki na ubezpieczenie chorobowe wyłącza z ubezpieczenia chorobowego i pozbawia ich np. zasiłku chorobowego jest w miarę powszechna, o tyle to, iż zaległości w składkach mogą uniemożliwić otrzymanie emerytury lub renty, wiele osób zaskakuje.

Bez względu na przyczynę

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe, a więc te okresy (zatrudnienia, wykonywania zlecenia, pobierania zasiłku macierzyńskiego), w trakcie których ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Jednak w przypadku przedsiębiorcy, który nie opłacił za siebie składek, nie ma znaczenia, że tym ubezpieczeniom w tym czasie podlegał, i tak nie zostaną zaliczone do wymaganego stażu. Taka sama sankcja spotka też współpracownika, który mimo że sam nie opłaca za siebie składek (podobnie jak np. pracownik), nie będzie mógł wliczyć sobie tego okresu do stażu ubezpieczeniowego. Mimo że w pewnym sensie jego status jest podobny do pracownika lub zleceniobiorcy, bo sam nie rozlicza się z ZUS, a robi to za niego płatnik, który decyduje, czy i kiedy zapłacić składki, to traktowany jest pod tym względem równie surowo jak przedsiębiorca.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane