statystyki

Dlaczego bonusy od pracodawcy dla przebywającej na urlopie macierzyńskim nie są oskładkowane?

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Anna Borysewicz, Marcin Nagórek23.02.2017, 11:12; Aktualizacja: 23.02.2017, 11:29

Od wielu lat pracuję w firmie handlowej na etacie. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Mój pracodawca gwarantuje swoim pracownicom przebywającym na urlopie macierzyńskim abonament medyczny oraz prezent z tytułu urodzenia dziecka. Czy te świadczenia w naturze podlegają zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Powinny podlegać. Nie budzi wątpliwości, że źródłem istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych jest posiadanie tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami. Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia możliwe jest co do zasady wówczas, gdy dana osoba posiada tytuł do ubezpieczeń bądź gdy przychód przez nią osiągany pozostaje w bezpośrednim związku z takim tytułem. W myśl przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym od stosunku pracowniczego tytułem do ubezpieczeń społecznych. W tym czasie pracownik nie podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym. Zgodnie z art. 18 ust. 6 ustawy systemowej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych pobierających zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku. A zatem wartość dodatkowych świadczeń w naturze (w opisanej sytuacji chodzi o abonament medyczny oraz prezent z tytułu urodzenia dziecka) otrzymanych w trakcie urlopu macierzyńskiego nie powinna stanowić podstawy wymiaru składek z tytułu stosunku pracy. Prawo do tych świadczeń nie przysługuje bowiem z tytułu świadczenia pracy, lecz wyłącznie z racji przebywania pracownicy na urlopie macierzyńskim i pobierania zasiłku z tego tytułu.

Podstawa prawna

Art. 6 pkt 19, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.).

Od pewnego czasu mam ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W najbliższej przyszłości planuję założenie własnej firmy. Czy w związku z prawem do świadczenia kompensacyjnego będę musiała odprowadzać obowiązkowo składki z działalności gospodarczej?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane