■ PROŚBA O PRZERWANIE PROTESTU LEKARZY. Posłanka Ewa Kopacz (PO) zwróciła się do strajkujących lekarzy, żeby w razie ogłoszenia wcześniejszych wyborów przerwali protest. Strajk pracowników służby trwa od 13 tygodni. Choć w części szpitali protest jest zawieszany, nadal wiele placówek pracuje w trybie ostrodyżurowym, a lekarze złożyli wypowiedzenia z pracy. Dziś ma się rozpocząć pikieta pielęgniarek przed Sejmem, a komitet strajkowy lekarzy planuje w tym tygodniu posiedzenie. Natomiast Sejm zajmie się kilkoma ustawami zdrowotnymi.

Więcej www.sejm.gov.pl

■ DECYZJA PROKURATURY ZASKARŻONA. Przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzej Włodarczyk poinformował, że Izba zaskarżyła do prokuratury apelacyjnej decyzję o odmowie wszczęcia przez prokuraturę okręgową postępowania, w sprawie dokumentacji medycznej, którą CBA zabrało ze szpitala MSWiA. Dokumentacja medyczna szpitala MSWiA została zabezpieczona po zatrzymaniu w lutym br. ordynatora oddziału kardiochirurgii Mirosława G.

■ ELŻBIETA RAFALSKA BĘDZIE WICEMINISTREM PRACY. Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej, poinformowała, że senator Elżbieta Rafalska będzie ponownie wiceministrem pracy. Będzie ona odpowiadać m.in. za sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi i reformą emerytalną. Od czerwca ubiegłego roku do kwietnia tego roku była już wiceministrem pracy. Dymisję złożyła pod koniec stycznia, tłumacząc ją względami rodzinnymi. Jest absolwentką AWF w Poznaniu, filii w Gorzowie Wielkopolskim. Ukończyła także studia podyplomowe na Uniwersytecie Szczecińskim w zakresie organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną.

Więcej www.mpips.gov.pl

■ DODATKOWE PIENIĄDZE NA USŁUGI MEDYCZNE. We wrześniu NFZ przeznaczy dodatkowo 1,15 mld zł na finansowanie usług medycznych. Kolejny miliard złotych nadwyżki może trafić do oddziałów funduszu w październiku. Od przyszłego roku wzrośnie cena punktu rozliczeniowego (na podstawie którego opłacane są świadczenia medyczne) z około 10 zł do około 12 zł. W październiku wchodzi w życie ustawa dotycząca finansowania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciel będzie odprowadzał od pobranej składki ryczałt na rzecz NFZ.

Więcej www.nfz.gov.pl

■ NIEPUBLICZNA SZKOŁA PRAWOSŁAWNA. Pierwsza w kraju tego typu szkoła podstawowa będzie czynna od nowego roku szkolnego w Białymstoku. Do pierwszej klasy zgłoszono dziewięcioro dzieci, ale rekrutacja trwa. Dyrektor placówki Anna Smyk-Kojło powiedziała, że taka liczba dzieci nie przeszkodzi w rozpoczęciu działalności placówki, a na pewno pozwoli zapewnić uczniom komfortowe warunki nauki.