statystyki

Absencja chorobowa nie uzasadnia zwłoki w odwołaniu od wypowiedzenia

autor: ŁG16.02.2017, 16:00
W orzecznictwie przyjmuje się, że już samo złożenie pozwu po upływie czasu na wniesienie odwołania stanowi równoczesne złożenie wniosku o przywrócenie terminu

W orzecznictwie przyjmuje się, że już samo złożenie pozwu po upływie czasu na wniesienie odwołania stanowi równoczesne złożenie wniosku o przywrócenie terminuźródło: ShutterStock

Czy pracownik, który zapoznał się z wypowiedzeniem umowy o pracę, ale odmówił jego podpisania i jednocześnie przedstawił zwolnienie lekarskie, korzysta ze szczególnej ochrony w zakresie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od wymówienia?

W trakcie spotkania z przełożonym zatrudnionemu odczytano oświadczenie pracodawcy zawierające wypowiedzenie umowy o pracę. Podwładny odmówił jednak jego przyjęcia, a po tym zdarzeniu przedłożył zwolnienie lekarskie. Następnie, już po upływie usprawiedliwionej absencji, ale ze znacznym przekroczeniem terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia (21 dni), wniósł pozew o przywrócenie do pracy.

Zgodnie z art. 265 par. 1 k.p. sąd pracy – na wniosek pracownika – może przywrócić wspomniany termin, jeżeli jego uchybienie nastąpiło bez winy zatrudnionego. Wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od ustania przyczyn uchybienia.

W orzecznictwie przyjmuje się, że już samo złożenie pozwu po upływie czasu na wniesienie odwołania stanowi równoczesne złożenie wniosku o przywrócenie terminu (np. uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z 14 marca 1986 r., sygn. III PZP 8/86). Nie oznacza to jednak, że pracownik, który wnosi pozew o nawiązanie stosunku pracy ze znacznym przekroczeniem czasu na dokonanie tej czynności, nie jest obowiązany do uprawdopodobnienia okoliczności uzasadniających przywrócenie (wyrok SN z 10 listopada 2006 r., sygn. III PK 73/06). Stanowisko to było prezentowane również we wcześniejszych orzeczeniach.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane