statystyki

Gdy matka jest cudzoziemką, ojciec dostanie świadczenie rodzicielskie

autor: Michalina Topolewska16.02.2017, 18:00
Ojciec z dzieckiem

WSA zaznaczył, że poza sporem jest to, że żona skarżącego, będąca obywatelką Ukrainy, nie spełnia aktualnie wymagań do uzyskania świadczenia rodzicielskiegoźródło: ShutterStock

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie, jeśli matka dziecka jest imigrantką, która nie ma uregulowanej sytuacji prawnej, pomoc finansowa należy się jego ojcu.

Takie rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, która dotyczyła uprawnienia do świadczenia rodzicielskiego. Wniosek o tę formę wsparcia, która przysługuje osobom niemającym po urodzeniu dziecka prawa do zasiłku macierzyńskiego, złożył bezrobotny ojciec. Jednak gmina odmówiła jego przyznania, powołując się na art. 17c ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 114 ze zm.). Zgodnie z nim świadczenie rodzicielskie może zostać przyznane ojcu noworodka, tylko jeżeli jego matka zmarła, porzuciła potomka lub na swój wniosek skróciła okres jego pobierania, pod warunkiem, że wyniósł on co najmniej 14 tygodni.

Z decyzją nie zgodził się skarżący, który złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Wskazywał, że matka nie może skutecznie złożyć wniosku o to świadczenie. Jest bowiem cudzoziemką, która stara się obecnie o uzyskanie zezwolenia na pobyt w Polsce. Tym samym dopiero gdy jej sytuacja prawna zostanie uregulowana, będzie mogła ubiegać się o jakiekolwiek świadczenia z wspomnianej ustawy. SKO utrzymało decyzję gminy w mocy, uzasadniając, że wykładnia językowa art. 17c ust. 2 nie pozwala na przyznanie mu świadczenia. Rodzic złożył więc skargę do WSA, w której powtórzył swoje zarzuty. Sąd zaś przychylił się do jego argumentacji i uchylił decyzje organów niższej instancji.

WSA zaznaczył, że poza sporem jest to, że żona skarżącego, będąca obywatelką Ukrainy, nie spełnia aktualnie wymagań do uzyskania świadczenia rodzicielskiego. Natomiast w jego ocenie zarówno gmina, jak i SKO przyjęły wadliwe stanowisko co do tego, że wsparcie nie należy się ojcu. Podkreślił, że wykładnia językowa nie jest jedyną dopuszczalną wykładnią przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Dodał, że intencją ustawodawcy wprowadzającego świadczenie rodzicielskie było umożliwienie sprawowania bezpośredniej osobistej opieki nad dzieckiem nie tylko przez matkę, ale również ojca. Dlatego skoro dziecko skarżącego urodzone w Polsce jest podobnie jak ojciec obywatelem polskim, nie można go pozbawiać prawa do tej formy wsparcia, tylko z tej przyczyny, że matka jest cudzoziemką, niespełniającą warunków do jego przyznania.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane