statystyki

Stawka godzinowa sprzyja biurokracji

autor: Łukasz Guza14.02.2017, 18:00
Stawka godzinowa powoduje nowe obowiązki dla działów kadrowych firm, co może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Stawka godzinowa powoduje nowe obowiązki dla działów kadrowych firm, co może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.źródło: ShutterStock

Firmy narzekają, że przepisy o minimalnym wynagrodzeniu dla zleceniobiorców i samozatrudnionych nie uwzględniają specyfiki zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych. Wskazują też, że regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. nakładają na nie nowe obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji czasu pracy, nawet jeśli nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wypłacają podwładnym co najmniej 13 zł za godzinę wykonywania obowiązków. Zatrudniający nie kwestionują samej potrzeby zmian, czyli poprawy warunków zatrudnienia osób najniżej wynagradzanych, ale sposób, w jaki wprowadzono nowe obowiązki. Chodzi przede wszystkim o wspomniany wymóg potwierdzania godzin wykonywania zadań na zleceniu lub umowie o świadczenie usług.

Wywołuje on liczne problemy w przedsiębiorstwach, które stosowały do tej pory odmienny tryb rozliczeń z zatrudnionymi.

– Dla przykładu firma zajmująca się tłumaczeniem dokumentów z języka obcego dotychczas wynagradzała zatrudnionych na podstawie stawki za stronę przetłumaczonego tekstu. Po wprowadzeniu wymogu potwierdzania godzin pracy musi prowadzić podwójną ewidencję – zarówno godzin pracy, bo do tego zmusza ją ustawa, jak i liczby przetłumaczonych stron, bo to sprawdzony i efektywny sposób wynagradzania, z którego zadowolone są obie strony – tłumaczy Adam Kraszewski, radca prawny z kancelarii Gessel.

Podobny problem dotyczy na przykład działów IT. Zatrudnieni w nich specjaliści często nie są zainteresowani umową o pracę. Jako freelancerzy (tzw. wolny strzelec) chcą podpisywać umowy cywilnoprawne i jednocześnie zarabiają zazwyczaj znacznie więcej niż 13 zł za godzinę. Niemniej jednak też muszą potwierdzać – w uzgodnieniu z zatrudniającym – swoje godziny pracy (choć często ich obowiązki polegają raczej na wykonaniu konkretnych zadań).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane