Podjęcie pracy, by uzyskać świadczenia z ZUS nie świadczy o zamiarze obejścia prawa

autor: Paulina Szewioła13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:55
ZUS

Sąd okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję ZUS i orzekł, że T.P. podlegała w spornym okresie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.źródło: ShutterStock

Sama chęć uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jako motywacja do podjęcia zatrudnienia, nie świadczy o zamiarze obejścia prawa.

W niniejszej sprawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że T.P. jako pracownica nie podlegała przez 8 miesięcy ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowemu.

Wątpliwości organu rentowego wzbudził m.in. fakt, iż umowa o pracę z T.P. została podpisana od razu na okres 12 miesięcy bez uprzedniego zatrudnienia jej na okres próbny. Co więcej – zdaniem ZUS – płatnik składek nie miał realnej potrzeby zatrudnienia pracownika na stanowisku, na które przyjął T.P., a zgromadzone dowody nie wskazują też na rzeczywiste wykonywanie przez kobietę pracy. Z kolei z faktu rozwiązania z nią umowy po 8 miesiącach zakład wysnuł wniosek, iż faktycznie miała ona na celu jedynie wypełnienie przez T.P. warunków do uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

Kobieta złożyła odwołanie od decyzji organu. Wskazała, że to pracodawca decyduje o utworzeniu stanowiska pracy oraz o ewentualnej jego likwidacji. Ponadto – w jej ocenie – sama chęć uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jako motywacja do podjęcia zatrudnienia, nie świadczy o zamiarze obejścia prawa. Podobnie zresztą jak inne cele stawiane sobie przez osoby zawierające umowy o pracę, takie jak np. chęć zapewnienia środków utrzymania. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy o PiS(2017-02-13 10:04) Zgłoś naruszenie 30

    ......Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo w szkodliwych i nieb warunkach pracy okradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia a zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane