statystyki

Ustawa zamiast instrukcji prezesa ZUS

autor: Bożena Wiktorowska09.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.02.2017, 09:11
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

Organy rentowe nie będą mogły wzruszyć błędnie wydanej decyzji, jeżeli jej uchylenie lub zmiana wiązałyby się z nadmiernym obciążeniem ubezpieczonego ze względu na wiek, sytuację osobistą, materialną lub stan zdrowia. Taką zasadę wprowadza senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

– Takie indywidualne podejście do sytuacji osobistej i zdrowotnej osób jest pozytywną zmianą – podkreślił w czasie sejmowej debaty Marcin Zieleniecki, wiceminister pracy. Wyjaśnił, że przyjęcie nowych przepisów spowoduje uelastycznienie praktyki ZUS. Prezes zakładu w 2012 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (z 28 lutego 2012 r. sygn. akt K 5/11) przygotował instrukcję, która wprowadzała pięcioletni okres umożliwiający wzruszenie decyzji organu. I to bez względu na powody.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane