statystyki

Rodzina bez świadczenia po zmarłym. Winne niejasne przepisy

autor: Paulina Szewioła06.02.2017, 07:40; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:15
pieniądze, finanse, złotówki

Po śmierci ubezpieczonego ZUS kwestionuje też błędny sposób oceny stanu zdrowia osoby zmarłej.źródło: ShutterStock

Czy można nabyć prawo do renty rodzinnej po osobie, która nie spełniając warunków ustawowych, pobierała wskutek błędnej decyzji ZUS świadczenie emerytalne lub rentowe? Rozstrzygnie to skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, która dostrzegła rozbieżności w interpretacji art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Problem pojawia się w przypadku błędnych decyzji organu, na podstawie których pierwotnie przyznano także świadczenia. – Są to zazwyczaj błędy rachunkowe popełnione przez pracowników ZUS – tłumaczy adw. Hubert Hajduczenia z DLA Piper. Jako przykład wskazuje sytuację, w której organ odmówił dzieciom prawa do renty rodzinnej po zmarłej matce z powodu braku dokumentacji potwierdzającej wymagany 5-letni okres składkowy i nieskładkowy uprawniający do przyznania kobiecie renty z tytułu niezdolności do pracy. W innym przypadku ojciec, który złożył w imieniu syna wniosek o rentę rodzinną po zmarłej żonie, również spotkał się z odmową. Powód? Po analizie akt sprawy organ rentowy wykrył pomyłkę, jaka nastąpiła przy obliczaniu okresów składkowych oraz nieskładkowych, i ustalił, że zmarła kobieta nie spełniała warunków do nabycia uprawnień emerytalnych.

– Po śmierci ubezpieczonego ZUS kwestionuje także błędny sposób oceny stanu zdrowia osoby zmarłej. I uznaje niekiedy, że nie była ona całkowicie niezdolna do pracy, a zatem nie powinna otrzymywać świadczeń z tego tytułu. Decyzja organu w tym zakresie była zatem wadliwa i w konsekwencji renta rodzinna nie przysługuje – tłumaczy mec. Hajduczenia. Przyznaje jednocześnie, że członkowie rodziny zmarłego coraz częściej spotykają się z odmową właśnie z uwagi na wadliwość pierwotnej decyzji organu. Dlatego w jego ocenie wniosek I prezes SN jest w tej kwestii jak najbardziej uzasadniony. Tym bardziej że w orzecznictwie samego Sądu Najwyższego pojawiają się rozbieżności.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • dobry art(2017-02-20 07:10) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe. Mam nadzieję, że SN opowie się po stronie ludzi. A ZUS niech zacznie w końcu działać w granicach prawa i prowadzić kontrole gdzie są potrzebne, a nie kontroluje zmarłych. W sumie łatwiej, nie obronią się.

  Odpowiedz
 • eka(2017-02-28 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  to chorę po smierci mieliby weryfikpwacjego rente czy emeryturę?xa bledy trzeba placic jak to mowia , Jak teraz udowodnia stan zdrowia przedsmiecia uprwnionego?Mam nadziejr , że sad przyzna rację rodzinie bo jezeli nie to brak prawa w Polsce

  Odpowiedz
 • janko(2017-02-21 15:56) Zgłoś naruszenie 00

  Tekst może i ok (całkiem się czyta), ale wnioski nie do końca. Kto zapłaci za błędy urzędników? Oczywiście ostatecznie znowu my.

  Odpowiedz
 • adam(2017-02-06 15:24) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam ciekawe artykuły: http://poleccosdobrego.blogspot.com/

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane