2017 r. to przełomowy rok dla zleceniobiorców i zleceniodawców. Wprowadzono bowiem nowe zasady ustalania stawki godzinowej przy umowach – zleceniach. Zmiany te rodzą różnego typu wątpliwości.
Rozliczenia umowy o dzieło i zlecenia w 2017 roku / Dziennik Gazeta Prawna

Pracownicy i pracodawcy zadają m. in. takie pytania:

Prowadzę usługi gastronomiczne w Kołobrzegu. W dniu 19 stycznia 2017 r. zamierzam zawrzeć umowę-zlecenie z barmanem i chcę, żeby rozpoczął pracę od 6 lutego 2017 r. Dla tej osoby będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych. W jakim terminie i na jakim druku muszę zgłosić zleceniobiorcę do ZUS i jakim podlega ubezpieczeniom?
Reklama
Prowadzę pod własnym szyldem i firmą kancelarię radcy prawnego. W ramach współpracy z jedną z organizacji praw człowieka mam zawartą umowę, na mocy której świadczę nieodpłatne porady prawnicze.Dodatkowo zawarłam umowę-zlecenie z ww. organizacją na swoje nazwisko, w ramach której także udzielam bezpłatnej pomocy prawnej w punkcie wykonywania usług zorganizowanym przez zleceniodawcę. Wszystkie czynności wykonuję na ryzyko zlecającego i na warunkach określonych przez
zlecającego. Czy zawartą na moje nazwisko umowę-zlecenie powinnam opodatkować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Reklama
Jestem artystą. Spółka z o.o. zawarła ze mną umowę o dzieło na wykonanie rysunku do biura firmy za 200 zł brutto. Czy zarobione pieniądze muszę rozliczyć jako działalność wykonywaną osobiście?

W książce „Rozliczanie umów -zleceń i o dzieło” pokazujemy jak rozliczać się z ZUS-em oraz urzędem skarbowym. Dodatkowo opisujemy najnowsze interpretacje tych urzędów a także orzeczenia sądów ale także osób z umowami cywilnoprawnymi. Ale to nie jedyne zmiany.

Pracodawcy muszą przyjrzeć się też przepisom o delegowaniu pracowników.

W poradniku szczegółowo zostały omówione zmiany związane z zatrudnianiem na umowy cywilno-prawne w 2017 roku:
- zmiany w składkach ZUS osób zatrudnionych w Polsce i delegowanych
- nowe zasady opodatkowania tych osób

W prawodawstwie zaszło ostatnio sporo ważnych zmian:
- nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – obowiązuje od stycznia 2017 r.
- wprowadzenie nowej ustawy o delegowaniu pracowników – obowiązuje od 18.06.2016 r.
- nowelizacja § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – weszła w życie od 01.10.2016 r.


Nowa stawka godzinowa. Sprawdź, jak rozliczać umowy o dzieło i zlecenia>>>

Do tego dochodzą częste nowelizacje ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustaw podatkowych.

W naszej książce podpowiadamy rozwiązania problemów związanych ze stosowaniem nowego prawa w praktyce. Ale nie tylko nowe prawo jest problemem. Często ulegają zmianom urzędowe interpretacje, co oznacza, że nawet przy nie zmienionej treści zmieniają się zasady stosowania przepisów. Pokazujemy jak sobie z tym radzić.

Oprócz rozbudowanego komentarza, w naszej książce są też:
- przykłady rozstrzygania problemów często pojawiających się w praktyce,
- orzeczenia sądów,
- interpretacje izb skarbowych
- pytania i odpowiedziPublikacja jest skierowana do pracodawców zajmujących się zatrudnianiem na umowy cywilnoprawne, przedsiębiorców, biur rachunkowych, wszystkich, którzy zajmują się wynagrodzeniami, delegowaniem zleceniobiorców za granicę oraz tych, którzy interesują się omawianą problematyką i chcą poznać zasady opodatkowania i oskładkowania wynagrodzeń.