statystyki

Większa skuteczność kontroli PFRON

autor: Michalina Topolewska02.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:37
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

W pierwszej kolejności kontrolami objęte zostały podmioty świadczące usługi w zakresie ochrony, które otrzymują najwyższe kwoty dopłat do pensji, wydają informacje o ulgach o najwyższej wartości i w ostatnich latach nie były sprawdzane.źródło: ShutterStock

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przeprowadził w drugim półroczu 2016 r. 94 kontrole u pracodawców. Nieprawidłowości stwierdzono w 75 proc. z nich, a w połowie ich konsekwencją jest konieczność zwrotu przyznanych pracodawcom pieniędzy.

Kontrolerzy sprawdzali korzystanie z refundacji i dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników oraz udzielanie przez firmy obniżeń we wpłatach na fundusz.

– Zmodyfikowany został model przeprowadzania kontroli. O ile w poprzednich latach najczęściej sprawdzane były przedsiębiorstwa małe i średnie, to teraz przeprowadzane są w dużych firmach – mówił Robert Kwiatkowski, prezes PFRON podczas konferencji podsumowującej wprowadzone w ostatnich miesiącach zmiany w działalności tej instytucji.

W pierwszej kolejności kontrolami objęte zostały podmioty świadczące usługi w zakresie ochrony, które otrzymują najwyższe kwoty dopłat do pensji, wydają informacje o ulgach o najwyższej wartości i w ostatnich latach nie były sprawdzane. W drugim półroczu ubiegłego roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. o 17 proc. wzrosła kwota środków, które zostały skontrolowane (z 250,3 mln zł do 300,9 mln zł), natomiast o 33 proc. wzrosła kwota, która została zakwestionowana (z 20,5 mln zł do 30,9 mln zł).

Fundusz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, przekazuje im też informacje o nieprawidłowościach w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, stwierdzonych na podstawie danych uzyskanych z Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Pozwala to pracodawcom na wyjaśnienie potencjalnych nieprawidłowości przed otrzymaniem wezwania do zwrotu nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń (taka sankcja grozi w sytuacji nieterminowego ponoszenia kosztów płacy, do których należą m.in. składki na ZUS).


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Bożena(2018-08-26 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    to co firmy ochroniarskie wyprawiają z osobami niepełnosprawnymi to skandal z lekką grupą brak przyjęc umowy na 6 miesiecy, aby nie było urlopu rechabilatycyjnego zmuszanie ludzi do pracy ponad normę urlopy daj a kiedy oni chca skandal zmuszanie do kombinowania grupy umiarkowanej brak umów itp dlaczego nikt za to się nie wezmie gdzie są kontrole panstwo nabija kasę prezesom a gdzie my w tym wszystkim ,czyżby to była jedna klika

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane