Choć prawie wszędzie w Danii można porozumieć się w języku angielskim, to gdy planuje się dłuższy pobyt w Danii lub też pozostanie na stałe, warto podjąć naukę języka duńskiego. Tym bardziej że nie zawsze trzeba za nią płacić.
Gdy osoba zdecyduje się na naukę tego trudnego - szczególnie w wymowie - języka duńskiego, ma do wyboru szkoły płatne lub bezpłatne.
Z bezpłatnej nauki języka duńskiego skorzystać mogą wszyscy ci, którzy zalegalizowali swój pobyt i - co bardzo ważne - posiadają tzw. żółtą kartę z umieszczonym na niej tzw. numerem CPR. Każdy posiadacz takiej karty może uczyć się języka duńskiego na koszt państwa.
Wystarczy znaleźć odpowiednią szkołę i dopełnić formalności. Trzeba uzyskać w komunie skierowanie na naukę języka - Henvisning til dansk Koszt nauki pokrywany jest przez komunę właściwą dla miejsca zamieszkania podejmującego naukę. Czasem może się zdarzyć, iż komuna zażąda opłaty w wysokości około 500 DKK (duńskich koron) za zarządzanie pieniędzmi przeznaczonymi na naukę. Jest to naprawdę niewielka kwota w porównaniu z ceną takiej nauki.
Prawo do nauki przysługuje do chwili zdania egzaminu końcowego z języka duńskiego, maksymalnie trzy lata od momentu rozpoczęcia nauki.
Często kursy takie organizowane są przez pracodawców przed lub po rozpoczęciu pracy.
Kursy języka duńskiego prowadzone są na trzech poziomach, a szkoła gwarantuje umieszczenie kursanta w grupie dostosowanej do jego poziomu, zdolności i tempa nauki.
Języka duńskiego naucza się na trzech poziomach. Poziom pierwszy jest przeznaczony dla osób, które nie potrafią pisać i czytać w swoim ojczystym języku. Kładzie się szczególny nacisk na język mówiony. Uczy się także pisać i czytać proste teksty. Na poziomie drugim uczy się osoby, które w swoim kraju pochodzenia pobierały naukę w stopniu podstawowym. Uczy się ich wysławiania, czytania i rozumienia duńskiego języka, mowy i pisania prostych tekstów w języku duńskim.
Poziom trzeci jest przeznaczony dla osób z wykształceniem ponadpodstawowym. Zajęcia obejmują gramatykę, konwersację, pisownię, a także ogólną wiedzę o historii Danii, społeczeństwie, gospodarce i inne przydatne w życiu codziennym.
Każdy z poziomów kończy się egzaminem: Dansk 1, Dansk 2, a poziom trzeci - Dansk 3 lub egzaminem Studiepró/ve umożliwiającym podjęcie w Danii studiów.
Niektóre ze szkół języka duńskiego (np. CSOK) zamiast poziomów uczą w formie trwających kilka miesięcy modułów.