Co można wliczać do pensji minimalnej, a czego nie

autor: Anna Ochremiak01.02.2017, 11:17; Aktualizacja: 01.02.2017, 11:46
podatki, formularz, kalkulator

Warto też wiedzieć, że gdyby w którymś z miesięcy pracownik nie wypracował swojej premii (zdarza się, że pracownik w różnych miesiącach otrzymuje premie w różnych wysokościach), pracodawca musi w tym miesiącu uzupełnić wynagrodzenie do poziomu minimalnego (2 tys. zł)źródło: ShutterStock

W jej skład mogą wchodzić niektóre premie, nagrody i urlopy. Ale już nadgodziny i zasiłki nie. Początek roku okazał się przełomowy. Bo oprócz istotnej podwyżki najniższego wynagrodzenia dla osób na etatach do 2000 zł brutto miesięcznie, zadbano i o interes pracujących na podstawie umów-zleceń i samozatrudnionych (pod warunkiem że nie zatrudniają innych osób), wyznaczając dla nich minimalną stawkę godzinową na 13 zł brutto.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

  • wliczany dodatek za staż pracy to paranoja prawa (2017-02-01 19:57) Zgłoś naruszenie 333

    pracy.Podam przykład pracownik nowo zatrudniony 2000 zł brutto = pracownik z 20 letnim stażem powinien otrzymać 400 zł więcej a tak to jest łamaniem praw pracowniczych gdyż ten dodatek jest wyróżnieniem i nie powinien być zaliczany do pensji minimalnej.Tą sprawą powinien zainteresować się RPO niezwłocznie a nie szukać pracy tam gdzie jego zakres działań nie dotyczy--czyli POlitykierstwo !!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • właśnie w ustawie napisane jest, że wyróżnienia(2017-02-01 20:02) Zgłoś naruszenie 261

    nie wchodzą w zakres pensji minimalnej,to dlaczego ?....wyróżnienie stażowe uznano az składnik pensji minimalnej ?????????prawnicy obudżcie się,bo coś jest nie halo z interpretacją prawa.

    Odpowiedz
  • POLAK(2017-10-01 16:59) Zgłoś naruszenie 181

    Panie Ministrze cieszy się Pan że tak wysokie pobory mają ludzie ale to tylko mydlenie oczy ludziom bo jak można rabować ludzi z dodatku stażowego na który sobie uczciwą pracą na to zasłużyli a teraz wy w białych rękawiczkach im to zabieracie i poniżacie przed młodymi pracownikami gdzie oni mają większą pensję,a pracownik właśnie tym stażem powinien się różnić od młodego pracownika i zachęcać młodych do pracy.

    Odpowiedz
  • ula-38(2017-11-02 14:09) Zgłoś naruszenie 151

    Dodatek stażowy do pensji minimalnej, dodatek za pracę w szczególnych warunkach do pensji minimalnej......czyli pracownik pracujący w warunkach niekorzystnych przez 30 lat zarobi tyle samo co młody pracownik po szkole przekładający papierki....... nabywający dopiero doświadczenia.............Zachowajcie złodzieje choć minimum pozorów i nie nazywajcie tych dodatków DODATKAMI bo nimi nie są...........jesteście złodziejami, oszustami dbającymi tylko o własny interes reszta to zło konieczne........ wstyd, że mienicie się przedstawicielami narodu, wstyd mi, że jesteście Polakami, wstyd mi, że muszę nazywać się Waszym rodakiem, jak możecie rano goląc się i czesząc patrzeć tej osobie w lustrze prosto w oczy...... zajmujecie się urlopami, które tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie były priorytetową sprawą........ja po prostu jestem tak oburzona bezkarnym okradaniem ludzi, że brakuje mi słów żeby określić WAS PSEUDO PRZEDSTAWICIELE NARODU.........

    Odpowiedz
  • mysz18(2017-10-05 09:28) Zgłoś naruszenie 100

    Poprzez uchwały rządowe zawsze traci pracownik najniższego szczebla tzw robol. Pracodawcy nie podnoszą pensji do minimalnej stawki godzinowej,a rekompensują to premiami,premiami które w każdej chwili mogą odebrać i ciągle szukają haczyków. Robole wszelkiej maści mają dość tzw premii , bo jeśli jest wprowadzona stawka godzinowa ,to taka powinna istnieć na odcinku wypłaty. Premiowanie kosztem stawek godzinowych to poniżanie pracowników . Mam nadzieję ,że rząd pójdzie po rozum do głowy i w końcu coś z tym zrobi. W ten sposób opłacania pracuje największa rzesza ludzi pracy fizycznej, bo ci przy korycie to z zysków wezmą i biorą takie premie ,gdzie zwykły robol nie zobaczy takich pieniędzy przez rok.

    Odpowiedz
  • Borsuk(2017-02-01 12:50) Zgłoś naruszenie 50

    I wszystko było by dobrze gdyby nie klauzule obniżające stawke np1000zł za naruszenia regulaminu pracodawcy lub 14 stawek godzinowych brutto w odniesieniu do każdego naruszenia oddzielnie no i że zleceniobiorca odpowjada całym majątkiem względem osób trzecich i samego zleceniodawcy

    Odpowiedz
  • Julia(2018-02-12 19:42) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem pracownikiem z 30 letnim stażem pracy. Czuję się okradana, kiedy mój wypracowany przez lata "dodatek" stażowy wlicza mi się do pensji minimalnej. Co to za prawo? co za sprawiedliwość? Nowo przyjęta osoba, bez stażu pracy przyjęta za pensję minimalną ma min. 300 zł więcej ode mnie. I cóż to za sprawiedliwość. Dlaczego nikt tym faktem się nie zainteresuje???

    Odpowiedz
  • Asia(2018-05-15 10:51) Zgłoś naruszenie 20

    PiS głosi na lewo i prawo jak to "zwiększył" minimalną krajową do 2000 brutto, ale chyba celowo przemilcza fakt, że po poprzednikach zostawia wliczanie do tej kwoty dodatków za staż, warunki szkodliwe etc. Normalnie 3 świat! W moim przedszkolu przez ten "sposób" nowy pracownik zatrudniony na pełny etat, 8 godzin pracy zarabia nieznacznie więcej, niż na tych samych warunkach ten z ponad 20 letnim stażem.

    Odpowiedz
  • schorowany(2018-02-21 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Kto rzadzi w POLSCE czy taki system okradajacy ludzi pracy przed smiercia jest nazwany GODNYM ZYCIEM czy upodlaniem ludzi pracy tych schorowanych z dlugoletnim stazem pracy ?

    Odpowiedz