Szkoły i organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dotacje na prowadzenie zajęć pozalekcyjnych. O tym, kto je dostanie, zdecydują zespoły konkursowe powołane przez wojewodów.

Dotacje na prowadzenie zajęć pozalekcyjnych będą mogły wynieść maksymalnie 70 proc. środków niezbędnych do realizacji danego projektu, pozostałe 30 proc. będzie musiała pokryć jednostka realizująca program. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów z 24 kwietnia w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 roku. Rozporządzenie czeka na publikacje w Dzienniku Ustaw, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Jak nas poinformowano w resorcie edukacji nastąpi to jeszcze w tym tygodniu.
W tym roku na realizację zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży rząd chce przeznaczyć 107 mln zł.
- Ma to być aktywna pomoc edukacyjna dla uczniów. Wszystkie środki zostaną przekazane na różne formy zajęć edukacyjnych, m.in. kółka zainteresowań, zajęcia rekreacyjne czy sportowe - zapowiada Sylwia Sysko-Romańczuk, wiceminister edukacji narodowej.
O dofinansowanie będą mogły starać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje działające na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.). Przygotowane przez nie projekty prowadzenia zajęć wezmą udział w konkursie ogłaszanym przez wojewodę. W ogłoszeniu o konkursie wojewoda określi rodzaje programów, które mogą liczyć na dofinansowanie, kryteria wyboru projektów i termin rozstrzygnięcia konkursu. Określi też wzór wniosku o dofinansowanie.
Oceny wniosków pod względem formalnym, merytorycznym i finansowym dokona zespół powołany przez wojewodę. W jego skład wejdą cztery osoby, w tym przynajmniej po jednym przedstawicielu wojewody i kuratora oświaty. Na podstawie sporządzonej oceny wojewoda ogłosi listę projektodawców, którzy otrzymają dofinansowanie (wraz z wysokością dotacji dla poszczególnych projektów).
ŁUKASZ GUZA