statystyki

Sprawa Auchan: Oświadczenia o 500+ tylko po zmianie regulaminu

autor: Michalina Topolewska30.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:10
W Auchan Polska zostanie przeprowadzona kontrola PIP.

W Auchan Polska zostanie przeprowadzona kontrola PIP.źródło: ShutterStock

Regulacje wskazujące źródła i rodzaje dochodów mających wpływ przy ubieganiu się o świadczenia socjalne powinny być tak jak do tej pory wypracowywane i zawierane w regulaminie uzgadnianym przez pracodawcę ze związkami zawodowymi. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) uważa, że nie należy zmieniać przepisów w tym zakresie.

Tak wynika z odpowiedzi przygotowanej przez resort dla DGP. Jest ona związana z opisywaną na naszych łamach sprawą pracowników Auchan Polska. Pracodawca wymaga od nich składania oświadczeń o otrzymywaniu 500 zł na dziecko na potrzeby ubiegania się o pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFSŚ). I to pod groźbą utraty zatrudnienia.

Na wniosek Elżbiety Rafalskiej w placówkach firmy zostanie przeprowadzona kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak zdaniem części ekspertów źródłem tego problemu są niejednoznaczne przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.), które wprawdzie uzależniają przyznawanie świadczeń oraz ich wysokość od kryterium socjalnego, czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, ale nie określają, jakie dochody powinny być brane pod uwagę.

Jak wyjaśnia resort rodziny, mając na uwadze socjalny, nieroszczeniowy charakter pomocy z ZFŚS, uzasadnienie znajduje generalna zasada zawarta w ustawie o ZFŚS. Zgodnie z nią szczegółowe warunki przyznawania świadczeń i ustalania sytuacji socjalnej są przedmiotem regulacji zakładowych. Dlatego obecnie obowiązujące przepisy dotyczące stanowienia zakładowego prawa socjalnego nie wymagają zmiany.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Kasia(2017-01-31 11:21) Zgłoś naruszenie 20

  Prawda jest tak że świdcznei 500 + jest rzeczywistym dochodem i nalezy go liczyć do dochodu. To co teraz się praktykuje jest śmieszne i dochodzi do absurdów. Ludzie nie parcujący pobiarający świdcznie socalnje żyją lepiej od ludzo pracujących, pytam gdzie w tym logika. Wspierajmy ludzi pracujących!!!!!!!! dzieki nim kręci się gosodarka.

  Odpowiedz
 • Tu jest Polska(2017-01-31 09:54) Zgłoś naruszenie 01

  Nie może tak być by obce Firmy zaczynały szkalować polskich pracowników. Rząd powinien wyciągnąć konsekwencje lub podjąć odpowiednie działania by wybić ze łbów tego typu praktyki.

  Odpowiedz
 • inka(2017-01-31 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego wewnętrzne regulacje w firmie męża mają mnie zmuszać do informowania o moich zarobkach w innej firmie? Albo o dodatkowych zarobkach męża z innych źródeł? A do tego zwykle dochodzi poprzez tę "wolność wewnątrzzakładową". Oczywiście, nie chcesz informować - nie bierz świadczenia, ale to chyba nie o to chodzi. Te przepisy bezwzględnie wymagają zmiany.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane