statystyki

Sprawa Auchan: Oświadczenia o 500+ tylko po zmianie regulaminu

autor: Michalina Topolewska30.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:10
W Auchan Polska zostanie przeprowadzona kontrola PIP.

W Auchan Polska zostanie przeprowadzona kontrola PIP.źródło: ShutterStock

Regulacje wskazujące źródła i rodzaje dochodów mających wpływ przy ubieganiu się o świadczenia socjalne powinny być tak jak do tej pory wypracowywane i zawierane w regulaminie uzgadnianym przez pracodawcę ze związkami zawodowymi. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) uważa, że nie należy zmieniać przepisów w tym zakresie.

Tak wynika z odpowiedzi przygotowanej przez resort dla DGP. Jest ona związana z opisywaną na naszych łamach sprawą pracowników Auchan Polska. Pracodawca wymaga od nich składania oświadczeń o otrzymywaniu 500 zł na dziecko na potrzeby ubiegania się o pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFSŚ). I to pod groźbą utraty zatrudnienia.

Na wniosek Elżbiety Rafalskiej w placówkach firmy zostanie przeprowadzona kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak zdaniem części ekspertów źródłem tego problemu są niejednoznaczne przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.), które wprawdzie uzależniają przyznawanie świadczeń oraz ich wysokość od kryterium socjalnego, czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, ale nie określają, jakie dochody powinny być brane pod uwagę.

Jak wyjaśnia resort rodziny, mając na uwadze socjalny, nieroszczeniowy charakter pomocy z ZFŚS, uzasadnienie znajduje generalna zasada zawarta w ustawie o ZFŚS. Zgodnie z nią szczegółowe warunki przyznawania świadczeń i ustalania sytuacji socjalnej są przedmiotem regulacji zakładowych. Dlatego obecnie obowiązujące przepisy dotyczące stanowienia zakładowego prawa socjalnego nie wymagają zmiany.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Kasia(2017-01-31 11:21) Zgłoś naruszenie 20

  Prawda jest tak że świdcznei 500 + jest rzeczywistym dochodem i nalezy go liczyć do dochodu. To co teraz się praktykuje jest śmieszne i dochodzi do absurdów. Ludzie nie parcujący pobiarający świdcznie socalnje żyją lepiej od ludzo pracujących, pytam gdzie w tym logika. Wspierajmy ludzi pracujących!!!!!!!! dzieki nim kręci się gosodarka.

  Odpowiedz
 • Tu jest Polska(2017-01-31 09:54) Zgłoś naruszenie 01

  Nie może tak być by obce Firmy zaczynały szkalować polskich pracowników. Rząd powinien wyciągnąć konsekwencje lub podjąć odpowiednie działania by wybić ze łbów tego typu praktyki.

  Odpowiedz
 • inka(2017-01-31 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego wewnętrzne regulacje w firmie męża mają mnie zmuszać do informowania o moich zarobkach w innej firmie? Albo o dodatkowych zarobkach męża z innych źródeł? A do tego zwykle dochodzi poprzez tę "wolność wewnątrzzakładową". Oczywiście, nie chcesz informować - nie bierz świadczenia, ale to chyba nie o to chodzi. Te przepisy bezwzględnie wymagają zmiany.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane