ZMIANA PRAWA W szczególnych sytuacjach absolwenci szkół zawodowych będą mogli zdawać egzamin z zawodu przed komisją powołaną przez kuratora oświaty.

Tylko do końca lutego 2009 r. uczniowie szkół zawodowych starego typu (np. zasadniczych szkół zawodowych, pięcioletnich techników, zawodowych szkół policealnych) będą mogli zdawać egzamin z nauki zawodu lub przygotowania zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach. Dotychczas absolwenci takich szkół mogli zdawać egzaminy zawodowe tylko w placówce, w której uprzednio się kształcili. Jednak ze względu na fakt, że w ostatnich latach wiele szkół zawodowych uległo likwidacji, od września 2007 r. absolwenci placówek zawodowych starego typu będą mogli zdawać egzaminy zawodowe w innych szkołach, wskazanych przez kuratoria oświaty. Dodatkowo w sytuacji gdy na terenie województwa żadna ze szkół nie prowadzi kształcenia w zawodzie objętym egzaminem, kurator powoła państwową komisję egzaminacyjną, która go przeprowadzi. – To logiczne rozwiązanie, zwłaszcza że do kuratorium zgłaszają się osoby, które chcą zdawać egzamin, ale szkoła, w której się kształcili, już nie istnieje. Kuratoria na pewno poradzą sobie z nowym zadaniem pod warunkiem jasnego określenia, kto zapłaci za przeprowadzanie takich egzaminów – mówi Janusz Szklarczyk, dyrektor wydziału kształcenia ogólnego Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Obecnie np. byli uczniowie szkół pomaturalnych, które prowadziły kształcenie w zawodzie pielęgniarki lub położnej, są pozbawieni możliwości zaliczenia takich egzaminów, gdyż szkoły te przestały istnieć wraz z końcem roku szkolnego 2004/2005. Jeśli ich absolwenci nie zaliczyli egzaminu zawodowego w terminie lub w ogóle do niego nie przystąpili, to w czerwcu 2005 r. w ogóle stracili możliwość uzyskania dyplomu zawodowego. Zgodnie z nowymi przepisami egzamin zawodowy przeprowadza komisja powołana w danej szkole. Sprawdzian składa się z części praktycznej (zdawanej indywidualnie lub grupowo) oraz części teoretycznej (zaliczanej w formie ustnej lub pisemnej). Dodatkowo absolwenci starający się o tytuł technika muszą przedstawić pracę dyplomową.

JAKIE PRAWA MAJĄ ZDAJĄCY EGZAMIN ZAWODOWY • Z egzaminu z nauki zawodu zwolniony jest absolwent szkoły, który uzyskał tytuł robotnika wykwalifikowanego • Osoby, które z przyczyn losowych nie przystąpiły do egzaminu, przerwały go lub nie zdały, mogą przystąpić do niego w terminie dodatkowym, ustalonym przez kuratora • Na własną prośbę absolwent szkoły może przeglądać ocenione zadania egzaminacyjne • Od oceny zadań absolwentowi przysługuje odwołanie do kuratora oświaty