Grupowy program ubezpieczenia zdrowotnego może dać pracownikowi ofertę 20-40 proc. tańszą, niż gdyby szukał polisy indywidualnie.
Ubezpieczenie zdrowotne może być dobrym bonusem dla pracowników. Co ważne, będzie tak nie tylko wtedy, gdy pracodawca płaci całość składek za wszystkich. Pracownicy mogą wystąpić do pracodawcy o zorganizowanie takiego bonusa, nawet pokrywając samodzielnie część czy nawet całość kosztów. Nawet w tym ostatnim przypadku odnoszą korzyść: polisa zdrowotna w formie grupowej jest bowiem od 20 do 40 proc. tańsza, niż kupowana indywidualnie.
Dobranie programu dostosowanego do potrzeb pracowników jest w przypadku zdrowotnych polis grupowych dużo łatwiejsze niż w przypadku znanych od lat grupowych polis na życie. Wystarczy zebrać grupę około dziesięciu osób, żeby postarać się o atrakcyjną ofertę.
Istotne jest też, że nawet przy tak nielicznej grupie można wybierać sobie różny zakres ochrony. Do tego, nawet przy takiej grupie, możliwe jest przygotowanie ofert o różnym zakresie ochrony. Część osób może wybrać np. programy rodzinne (czyli obejmujące nie tylko ich samych, ale też małżonka czy dzieci) oraz zakres ochrony np. z leczeniem szpitalnym. Oczywiście im większa grupa, tym negocjacje są łatwiejsze. Bardzo korzystne dla szeregowych pracowników jest np. opracowanie programu obejmującego top menedżerów. Tym ostatnim pracodawca zwykle pokrywa takie ubezpieczenie z własnej kieszeni.
Mają oni najszerszy i drogi zakres ochrony, na którym ubezpieczyciele są w stanie dobrze zarobić, bo takie osoby stosunkowo rzadko i w ograniczonym zakresie korzystają z szerokiego pakietu usług. Dzięki temu towarzystwa są w stanie dać spore opusty na pozostałe polisy lub szerszy zakres ochrony dla szeregowych pracowników. Jeśli nawet przyjdzie im pokrywać koszty takiej polisy samemu, to zakup polisy w takim pakiecie może dać im znaczny opust w stosunku do zwykłej oferty, jaką uzyskaliby, kupując polisę indywidualnie. Możliwy jest też scenariusz, w którym podstawowy zakres ochrony, czyli np. usługi medycyny pracy i dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, pokrywa pracodawca, a resztę - pracownik z własnej kieszeni.
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE OFERTY LECZENIA
• cena za dany zakres w porównaniu z innymi oferentami
• dostępność do placówek - szczególnie w małych miastach, korzystniejsza może być opcja refundowania określonych kosztów w dowolnej placówce, niż korzystanie z pomocy w określonych placówkach
• liczba lekarzy i specjalistów - warto wymagać zadeklarowania na piśmie czasu oczekiwania na wizytę
• posiadanie sprzętu diagnostycznego - czy badania można robić na miejscu, czy u podwykonawcy
• możliwość kontynuacji leczenia - standardowe umowy przewidują brak możliwości leczenia chorób zdiagnozowanych i leczonych przed podpisaniem umowy, więc pozostawienie tego zapisu powodowałoby przerwanie przez niektórych pracowników rozpoczętych kuracji