Rozplanowanie czasu pracy, sporządzenie planu urlopów wypoczynkowych, przegląd kadry pracowniczej czy dokonanie odpisów na fundusz świadczeń socjalnych to tylko niektóre z obowiązków pracodawcy, które pojawią się także w nowym roku. Pewne kwestie trzeba uzgodnić już na początku roku. Przełom roku jest nie tylko dobrym momentem na dokonanie bilansu działań podjętych w kończącym się roku, ale wiąże się także z ważnymi dla pracodawcy terminami realizacji niektórych obowiązków wynikających z przepisów prawa. Pracodawca już z początkiem roku powinien ocenić, jakimi zasobami kadrowymi dysponuje i czy założone plany nie wymagają zmian w tym zakresie.
Zaplanowanie pracy przede wszystkim należy do kompetencji organizacyjnych pracodawcy, który powinien najlepiej ocenić potrzeby swojego zakładu. Z tego powodu ustawodawca określa te kwestie w sposób dość ogólny. Kodeks pracy w zasadzie adresuje do pracodawcy dwie zasady w zakresie organizowania pracy, ujmując je obie w katalogu jego prawnych obowiązków.
Według pierwszej zasady, organizowanie pracy powinno odbywać się w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy zatrudnionych pracowników, jak również osiąganie przez nich przy wykorzystaniu ich kwalifikacji i uzdolnień wysokiej wydajności i należytej jakości. Druga zasada uwzględniająca przede wszystkim dobro pracowników nakazuje pracodawcy organizowanie pracy w sposób zmniejszający uciążliwość pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie.
O tym więc, jaki model organizacji jest optymalny, czy jaki system czasu pracy najefektywniej służyć będzie założonym celom gospodarczym, decyduje sam pracodawca. Działania w tym zakresie muszą jednak uwzględniać ograniczenia wynikające z przepisów prawa, a w szczególności z ochrony pracowników i ich czasu pracy.
Zobacz pełną treść artykułu - Tygodnik Prawa Pracy i Ubezpieczeń w eGP