Szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski poinformował dziś, że rząd przygotowuje plan B w sprawie emerytur pomostowych. "W dużej mierze jest już gotowy" - zaznaczył. Nie chciał jednak podać żadnych szczegółów.

"Jest przygotowywany plan B i w dużej mierze jest gotowy. Chcemy zrobić wszystko, żeby osoby, które w przyszłym roku miały prawo nabyć uprawnienia (do wcześniejszych emerytur), mogły z tych świadczeń korzystać" - powiedział Chlebowski dziś na konferencji prasowej w Sejmie.

Zaznaczył, że jeśli w piątek okaże się, że weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy o emeryturach pomostowych zostało podtrzymane "premier zaprezentuje ten plan".

Dopytywany o szczegóły planu, Chlebowski zwrócił uwagę, że kiedy kilka miesięcy temu mówił o alternatywnych rozwiązaniach, jeśli prezydent będzie wetował ważne społeczne ustawy dziennikarze "z niedowierzaniem twierdzili, że na podstawie rozporządzeń nie da się rządzić".

"Szukamy takich możliwości, jeśli chodzi o ustawy zdrowotne, szukamy takich możliwości, jeżeli chodzi o emerytury pomostowe" - mówił szef klubu PO.

"Plan B przygotowywany jest na czas prezydentury Lecha Kaczyńskiego"

Według Chlebowskiego, plan B przygotowywany jest na czas prezydentury Lecha Kaczyńskiego. "Głęboko wierzę, że będzie to do 2010 roku" - dodał.

"Na pewno w przyszłości trzeba będzie wrócić do trwałego systemu, ale na ewentualny czas braku tych przepisów w tej chwili przygotowywany jest plan. Jest to szersza formuła, na pewno jakaś ustawa, rozporządzenie, decyzje premier" - podkreślił szef klubu PO.

Pytany o konsultacje z klubem Lewicy w sprawie weta prezydenta do ustawy o tzw. pomostówkach, Chlebowski powiedział, że rozmowy trwają i nie tylko z lewicą. "Chcę się spotkać również z Markiem Borowskim, z kołem "Polska XXI", chcę rozmawiać z posłami niezrzeszonymi" - dodał szef klubu PO.

Jak deklarował, Platformie zależy na tej ustawie. "I pokazujemy w ten sposób naszą determinację związaną z jej przyjęciem" - dodał Chlebowski.

"Chcemy zadbać o tych, którzy pracują w bardzo ciężkich warunkach"

"Ta ustawa daje gwarancje dla Polaków, którzy pracują w ciężkich warunkach do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Chcemy zadbać o tych, którzy pracują w bardzo ciężkich warunkach i dlatego zależy nam na odrzuceniu tego weta" - podkreślił szef klubu PO.

Zaznaczył jednocześnie, że z ustawą o emeryturach pomostowych ściśle związany jest poselski projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach rekompensacyjnych.

Zdaniem Chlebowskiego, projekt o świadczeniach nauczycielskich ma zapisy, które "wyraźnie wiążą tę ustawę z ustawą o emeryturach pomostowych" i jeżeli "ustawa o emeryturach pomostowych zostanie odrzucona, uprawnień zostaną pozbawieni nie tylko pracownicy wynikający z tej ustawy, ale również prawie 100 tys. nauczycieli".

"Wierzę, że odpowiedzialność za losy przyszłych emerytów i rencistów zwycięży w Lewicy"

"Wierzę, że odpowiedzialność za losy naszego państwa, za losy przyszłych emerytów i rencistów zwycięży w klubie Lewicy, mimo sporów, mimo stanowiska niektórych polityków" - podkreślił szef klubu PO.

Chlebowski pytany był również, czy wtorkowa decyzja klubu Lewicy dotycząca utrzymania na stanowisku szefa klubu Wojciecha Olejniczaka będzie miała wpływ na negocjacje w sprawie "pomostówek".

Wyraził nadzieję, że Olejniczak będzie partnerem w rozmowach. "Naturalne, że w parlamencie w ważnych politycznych uzgodnieniach uczestniczą szefowie klubów. W parlamencie rozmawiają szefowie klubów. We wszystkich sprawach dotyczących pracy parlamentu będę rozmawiał z szefem klubu Lewicy" - dodał.

Premier będzie przyznawał emerytury specjalne?

Rządowy plan B w sprawie emerytur pomostowych polega na tym, że premier Donald Tusk będzie indywidualnie przyznawał emerytury specjalne - dowiedziała się PAP z dwóch źródeł zbliżonych do kierownictw partii rządzących PO i PSL.

Według informatorów, premier ma ustawową możliwość przyznawania takich specjalnych emerytur.

Informatorzy nie chcą mówić oficjalnie o planie B, ponieważ mają nadzieję, że klub Lewicy zdecyduje w piątek, że będzie za odrzuceniem weta prezydenta w sprawie "pomostówek".

"Na razie realny jest plan A - czyli odrzucenie weta"

"Na razie realny jest plan A - czyli odrzucenie weta" - podkreślają. Premier zapowiedział w środę rano, że rząd - po zawetowaniu przez prezydenta ustawy o "pomostówkach" od wtorku przygotowuje wariant zastępczy.

Według wyliczeń polityków koalicji, w 2009 roku premier przyznałby około 4 tysięcy takich specjalnych emerytur, a w roku 2010 - 6 tysięcy. "Potem są wybory prezydenckie i mam nadzieję, po zmianie w Pałacu Prezydenckim, wrócimy do ustawy o emeryturach pomostowych" - powiedział rozmówca PAP.

Według TVN24 podstawą prawną planowanego rozwiązania jest ustawa o emeryturach i rentach z 1998 r., zgodnie z którą premier, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.