statystyki

SA: Upoważnienie ważne mimo zmiany statutu ZUS

autor: Paulina Szewioła17.01.2017, 17:00
ZUS

Postanowienie krośnieńskiego sądu zaskarżył ZUS.źródło: ShutterStock

Zmiana statutu ZUS nie powoduje wygaśnięcia upoważnień do wydania decyzji – orzekł Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Podważył tym samym pogląd wyrażony wcześniej przez Sąd Najwyższy.

W niniejszym przypadku Sąd Okręgowy w Krośnie umorzył sprawę z odwołania spółki przeciwko ZUS o ustalenie nieistnienia obowiązku zapłaty składek na Fundusz Pracy. Stwierdził, że zaskarżona decyzja jest bezwzględnie nieważna, bo została wydana przez nieupoważnionego pracownika: jego upoważnienie oparte było na statucie, który został uchylony. I z tego względu – twierdził SO – wydanie wyroku stało się niedopuszczalne. Wyrażając pogląd o bezwzględnej nieważności decyzji ZUS, sąd I instancji przywołał fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 16 lutego 2016 r. ( sygn. I UK 84/15).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Janek(2019-10-18 09:54) Zgłoś naruszenie 50

    Artykuł wprowadza w błąd. Jest kolejny wyrok SN (sygn. akt I UK 230/17 z 20 września 2018r.), w którym jasno zostało wskazane, że upoważnienie wygasa po zmianie statutu ZUS i decyzje wydane po jego wygaśnięciu są bezwzględnie nieważne. Co istotne SN odniósł się również do błędnego orzecznictwa przytoczonego w powyższym artykule.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane