statystyki

SA: Upoważnienie ważne mimo zmiany statutu ZUS

autor: Paulina Szewioła17.01.2017, 17:00
ZUS

Postanowienie krośnieńskiego sądu zaskarżył ZUS.źródło: ShutterStock

Zmiana statutu ZUS nie powoduje wygaśnięcia upoważnień do wydania decyzji – orzekł Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Podważył tym samym pogląd wyrażony wcześniej przez Sąd Najwyższy.

W niniejszym przypadku Sąd Okręgowy w Krośnie umorzył sprawę z odwołania spółki przeciwko ZUS o ustalenie nieistnienia obowiązku zapłaty składek na Fundusz Pracy. Stwierdził, że zaskarżona decyzja jest bezwzględnie nieważna, bo została wydana przez nieupoważnionego pracownika: jego upoważnienie oparte było na statucie, który został uchylony. I z tego względu – twierdził SO – wydanie wyroku stało się niedopuszczalne. Wyrażając pogląd o bezwzględnej nieważności decyzji ZUS, sąd I instancji przywołał fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 16 lutego 2016 r. ( sygn. I UK 84/15).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Janek(2019-10-18 09:54) Zgłoś naruszenie 60

    Artykuł wprowadza w błąd. Jest kolejny wyrok SN (sygn. akt I UK 230/17 z 20 września 2018r.), w którym jasno zostało wskazane, że upoważnienie wygasa po zmianie statutu ZUS i decyzje wydane po jego wygaśnięciu są bezwzględnie nieważne. Co istotne SN odniósł się również do błędnego orzecznictwa przytoczonego w powyższym artykule.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane