statystyki

Wniosek o refundację składek z dodatkowym formularzem

autor: Michalina Topolewska16.01.2017, 20:00
Do ubiegania się o refundację służy druk Wn-U-G.

Do ubiegania się o refundację służy druk Wn-U-G.źródło: ShutterStock

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy ubiegają się o zwrot należności na ubezpieczenia społeczne w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powinni pamiętać, że do pierwszego druku składanego w 2017 r. trzeba dołączyć informacje o pomocy de minimis.

Co do zasady z refundacji składek na ZUS mogą korzystać wszyscy niepełnosprawni z własną firmą, ale kwota zwracana przez fundusz jest uzależniona od poziomu dysfunkcji zdrowotnej. Zgodnie z art. 25a ust. 1a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046) zwrot należności na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości 100 proc. przysługuje tylko osobom zaliczonym do znacznego stopnia niepełnosprawności. Jeśli orzeczenie wskazuje na jej umiarkowany lub lekki poziom, refundacja stanowi odpowiednio 60 i 30 proc. obowiązkowych składek. Dodatkowo warunkiem uzyskania zwrotu jest opłacenie należności do ZUS w całości przed złożeniem wniosku w PFRON.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane