statystyki

Wniosek o refundację składek z dodatkowym formularzem

autor: Michalina Topolewska16.01.2017, 20:00
Do ubiegania się o refundację służy druk Wn-U-G.

Do ubiegania się o refundację służy druk Wn-U-G.źródło: ShutterStock

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy ubiegają się o zwrot należności na ubezpieczenia społeczne w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powinni pamiętać, że do pierwszego druku składanego w 2017 r. trzeba dołączyć informacje o pomocy de minimis.

Co do zasady z refundacji składek na ZUS mogą korzystać wszyscy niepełnosprawni z własną firmą, ale kwota zwracana przez fundusz jest uzależniona od poziomu dysfunkcji zdrowotnej. Zgodnie z art. 25a ust. 1a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046) zwrot należności na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości 100 proc. przysługuje tylko osobom zaliczonym do znacznego stopnia niepełnosprawności. Jeśli orzeczenie wskazuje na jej umiarkowany lub lekki poziom, refundacja stanowi odpowiednio 60 i 30 proc. obowiązkowych składek. Dodatkowo warunkiem uzyskania zwrotu jest opłacenie należności do ZUS w całości przed złożeniem wniosku w PFRON.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane