statystyki

PIP: Nasze uprawnienia przy stawce godzinowej są ograniczone

autor: KTop12.01.2017, 09:02; Aktualizacja: 12.01.2017, 10:52
Inspektor pracy nie jest uprawniony do kwestionowania rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej

Inspektor pracy nie jest uprawniony do kwestionowania rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnejźródło: ShutterStock

 Nowelizując ustawę z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.), rozszerzono kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy. Od 1 stycznia 2017 r. ma ona prawo kontrolować, czy zleceniodawcy wypłacają wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej.

PIP w kolejnym stanowisku potwierdza to, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach – zakres jej kompetencji jest bardzo wąski i sprowadza się do tego, czy zleceniodawca wypłaca wynagrodzenie i czy wynosi ono co najmniej 13 zł za godzinę.

Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 2 stycznia 2017 r., GNP–364/306–4560–23–1/16/PE/RP

1. Czy inspektor PIP ma prawo kwestionować charakter umów cywilnoprawnych i uznawania np., że umowa o dzieło jest tak naprawdę umową zlecenia, a w konsekwencji zobowiązać zleceniodawcę do wypłacenia wynagrodzenia za jej wykonanie w kwocie nie niższej niż minimalna stawka godzinowa?

Inspektor pracy nie jest uprawniony do kwestionowania rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej. Zgodnie z przepisami ustawy z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265) gwarancja minimalnego wynagrodzenia odnosi się wyłącznie do osób świadczących pracę na podstawie umów zlecenia i umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W przypadku umów o dzieło ustawodawca nie zdecydował się na objęcie ich minimalną stawką godzinową. W konsekwencji wykonawcy dzieła będzie przysługiwać wynagrodzenie określone w umowie.

2. Zgodnie z nowym art. 8e ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przedsiębiorca (osoba działająca w jego imieniu) będzie podlegał karze grzywny od tysiąca do 30 tys. zł, jeśli wypłaci zleceniobiorcy wynagrodzenie godzinowe za wykonane zlecenie w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość stawki godzinowej, czyli w 2017 r. – 13 zł. Zgodnie z art. 8f ustawy orzekanie w tych sprawach następuje w trybie ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 395 ze zm., dalej: k.p.w.), a zmieniany tą samą nowelizacją art. 17 par. 2 k.p.w. wskazuje, że w przypadku określonego powyżej wykroczenia oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy.

A zatem, czy inspektor pracy może wystąpić z wnioskiem o ukaranie przy następujących nieprawidłowościach:


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane