statystyki

Pracownicy socjalni: Nie będzie podwyżki dodatku za pracę w terenie

autor: Michalina Topolewska12.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:21
pieniądze

Gminy i powiaty otrzymują co roku pieniądze na wypłatę dodatków z rezerwy budżetowej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza zmienić przepisów, aby zwiększyć kwotę jednego ze składników wynagrodzenia pracowników socjalnych. Argumentuje, że obciążyłoby to budżety samorządów.

To odpowiedź resortu rodziny na pismo skierowane przez Polską Federację Związkową Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS). Organizacja postulowała o nowelizację art. 121 ust. 3a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.).

Przepis ten gwarantuje osobie realizującej pracę socjalną w terenie, w tym przeprowadzającej rodzinne wywiady środowiskowe, dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł miesięcznie. Tyle że jak zauważa PFZPSiPS, ta kwota nie była waloryzowana od 11 lat i obecnie jego faktyczna wartość jest niższa.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Krystynę Wyrwicką, dyrektor departamentu pomocy i integracji społecznej MRPiPS, na podwyżkę dodatku za pracę w terenie nie ma szans. Wskazuje, że finansowanie i wypłacanie dodatku jest zadaniem własnym gminy oraz powiatu, pokrywanym z ich budżetu. Dlatego podwyższenie jego kwoty stanowiłoby dla nich większe obciążenie.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane