statystyki

Nowe wcielenie programu Maluch+. Będą dodatkowe pieniądze dla samorządów

autor: Michalina Topolewska11.01.2017, 08:32; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:52
Uruchomienie specjalnej edycji konkursu Maluch+ na 2017 r. przewiduje uchwała nr 160 Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

Uruchomienie specjalnej edycji konkursu Maluch+ na 2017 r. przewiduje uchwała nr 160 Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosi dodatkowy konkurs, w którym gminy będą mogły starać się o dofinansowanie miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych podopiecznych.

Uruchomienie specjalnej edycji konkursu Maluch+ na 2017 r. przewiduje uchwała nr 160 Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M.P. poz. 1250 ). Dzięki niemu podmioty, które już mają lub zamierzają tworzyć placówki pozwalające na objęcie opieką dzieci z dysfunkcjami zdrowotnymi, będą mogły otrzymać dotacje na jedno miejsce w wysokości do 500 zł, pod warunkiem że obniżą opłatę ponoszoną przez rodziców (maksymalny upust do 100 zł). Pozostałe środki prowadzący placówki będą mogli przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów ich funkcjonowania.

Co do zasady, począwszy od 2018 r. kolejne edycje programu Maluch+ będą miały oddzielny moduł umożliwiający uzyskanie dofinansowania na dzieci niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki. Jedynie w 2017 r. (w związku z tym, że konkurs na dofinansowanie miejsc w żłobkach i klubach na ten rok został ogłoszony jeszcze w 2016 r.) do zrealizowania tego elementu programu „Za życiem” konieczne będzie ogłoszenie specjalnej edycji Maluch+.

Powstawaniu placówek opieki, z których mogliby korzystać rodzice niepełnosprawnych dzieci, mają sprzyjać również zmiany w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.). Uchwała „Za życiem” zakłada bowiem, że zmodyfikowane zostaną przepisy regulujące zasady przyznawania jednorazowej dotacji na założenie działalności gospodarczej (sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia). Powiatowy urząd pracy, przyznając środki bezrobotnemu, który będzie chciał je spożytkować na założenie żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami dla niepełnosprawnych podopiecznych, zrobi to na preferencyjnych warunkach. Takie osoby nie będą musiały wykazywać, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie w urzędzie pracy nie miały wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto podmiot prowadzący placówkę krócej niż rok nie będzie musiał zwracać całej dotacji, a jedynie proporcjonalnie do liczby miesięcy brakujących do osiągnięcia tego pułapu.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane