Sejm: podzielone zdania ws. zmniejszenia emerytur dla b. funkcjonariuszy

16.12.2008, 10:49; Aktualizacja: 16.12.2008, 12:54

PO i PSL poparły w trakcie wtorkowej sejmowej debaty projekt zmniejszenia emerytur dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). PiS chce m.in. by okres członkostwa we WRON nie wliczał się do służby, natomiast Lewica i SdPl mówią o zbiorowej karze i zapowiadają wniosek do TK.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Klemens(2008-12-16 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    Trudna sprawa i zapewne trafi ona do TK.Ciagle nie ma orzeczenia,że organy ścigania z okresu PRL-u działały nielegalnie.Dlatego obniżanie emerytur wszystkim dawnym funkcjonariuszom wygląda na bezprawie,które usiłuje sie ubrać w prawne ramy.

    Odpowiedz
  • kk(2008-12-16 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Klemens przedstaw się czy nie jesteś UB-kiem. Wiadomo że był to system zabójczy dla Polski, służący przyjacielowi ze wschodu. Dawnie nic nie było w sklepach, mięso na kartki. PGR padły a mięsa w bród

    Odpowiedz
  • Felek(2008-12-16 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    Panie kk teraz mamy innego wielkiego przyjaciela, niektorzy mówią okupanta. Nowy okupant też nie stanął na wysokości zadania sprowadzając nam wileki kryzys finansowy. Tak to jest ztymi przyjaciółmi. Ale dobrze, że ma pan dużo mięsa do jedzenia. Smacznego.

    Odpowiedz
  • Antyrewazysta(2008-12-16 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    Moim skromnym zdaniem nie powinno się ruszać emerytur i w ogóle nie powinno się robić żadnego precedensu z prawami nabytymi. Widzę że chyba w sejmie nie ma żadnych powaniejszych problemów i ze spokojem można się zająć garstką flustratów chcących się odgrywać. Nie chciałbym być źle zrozumiany, ale jak teraz zabierze się emerytury SBków i UBków to panowie politycy stworzą precedens pozwalający w przyszłości na odebranie majątków tym kórzy wprowadzili reformę systemu lecznictwa i emerytur. Za parę lat może się okazać że z powodu braku należytej opieki i zabezpieczenia emerytalnego zejdzie z tego padołu kilka razy więcej osób niż było represjonowanych w czasach PRLu. Reformy wprowadzały wszystkie ekipy, wiadomo z jakim skutkiem i raz wprowadzona odpowiedzialność zbiorowa dotknie wszystkich.
    Problem emerytur UBeckich już sie prawie sam rozwiązał, za 10 lat nie będze też żadnego SBka na emeryturze.

    Odpowiedz
  • Frank(2008-12-16 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    Panie kk - czy oglądałeś wczorajsze wiadomści jak służby imigracyjne w USA zakuwały w kajdany - ręce i nogi naszym rodaczkom - Polkom - wsadzały ich do więzienia i deportowały pod byle pretekstem - z jawnym rażącym pogwałceniem norm prawa międzynarodowego. Tamten był zły "przyjaciel" - ten niewiele lepszy. Wiedział od Kuklińskiego o planach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i nawet nie kiwnął palcem. Czy więc nie ponosi jako mocarstwo światowe conajmniej części moralnej odpowiedzialności za ofiary w kopalni Wujek? Niektórym Bóg dał rozum - ale zapomnieli instrukcji obsługi.

    Odpowiedz
  • Biedny(2008-12-16 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do kk sprawdż ten duży zapas mięsa bo możesz się przekręcić z powodu jego świeżości i od mycia brudną gąbką w oleju.Kiedyś szefie były puste sklepy ale za to pełne lodówki i nikt nie szukał przyjacielu jedzena w smietniku.Może Tobie wiedzie się teraz lepiej ale większość cierpi biedę.I co nam po takim dobrobycie?!

    Odpowiedz
  • Mikołaj(2008-12-16 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    Fakt jest taki, że ja nie chcę aby z moich podatków ludzie którzy w PRL reprezentowanli aparat represji, brali jakieś extra-emerytury. Coś muszą mieć, ale nie tak dużo. A poza tym to jest wielki skandal, że do tej pory nie zostało to załatwione. A o czym to świadczy?

    Odpowiedz
  • Darek(2008-12-16 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno sie zmniejszyc emerytury bylym funcjonariuszom służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) oraz SB. Za tyle krzywd ktore ludzie doznali ze strony funcjonariuszy sluzb specjalnych w czasie stany wojennego w polsce nie sposob pominac. Wszyscy powinni byc rowni wobec prawa. Po za tym budzet panstwa by sporo zaoszczedzil na zmniejszeniu tych emerytur.

    Odpowiedz
  • Narodowiec..Pisze(2008-12-17 03:33) Zgłoś naruszenie 00

    Tych,, tow. bronią, ich synowie i wnuczki,,z pod znaku,"" SLD , SDLP, PD, dziennik""GW" i TVN...ALE ONI wygrają,, mają,,w sumie!!! 90% poparcia,,w Narodzie"" PRZEPRASZAM bez mojego Udziału...

    Odpowiedz
  • Ferdek(2008-12-17 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie jak można łamac ustawy emerytalne z 1993( wojsko) i 1994 roku (policja) zwłaszcza w stosunku do osob pozytwywnie zweryfikowanych.
    Jesli juz to należlo wszystkich w 1990 roku wyrzucic. Ludzie mieliby wtedy szanasę na inną prace . Jesli ta ustawa wejdzie z cała pewnościa wiele osob wystapi na drodze cywilnej o odszkodowanie z tytułu zmarnowanych lat i niedotrzymania warunków słuzby i emerytury pzrez Państwo..

    Odpowiedz
  • Ferdek(2008-12-17 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Darek - budzet moze i zaoszczedzi ale co z tego bedzie mial inny emeryt. Polak to tylko zabierz innemu - dlaczego ma miec lepiej.
    Druga sprawa to czym sie rozni tzn w zadaniach UOP, ABW od MSW (tu byl podzial na MO i SB) - dokladnie niczym nawet pragmatyka jest taka sama.
    Co mial do wiezien np technik czy inzynier w jednostkach technicznych.Nie lubie Macierewicza ale on ma racje cała sprawa ucisku i stanu wojennego to głownie Kszczak i jego wojskowe słuzby a nie cywilne gdzie 95 % ludzi nie wiedziało o wejsciu stanu wojennego

    Odpowiedz
  • Jacek(2008-12-17 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Piszę do Was jako tzw. UBEK. Z ta nazwa miałem o tyle wspolnego,iz :
    -posiadałem wpis w legitymacji -funkcj. sb
    -nie dostawałem dodatku opercyjnego bo byłem tylko technikiem a nie np ispektorem czy tez wywiadowca
    -pisałem podanie o przyjecie do sluzby w MIlicji Obywatelskiej a zatrudniuli jak chcieli - chciałem po prostu pracowac dla kraju (nie dla komuny,ZSRR czy tez innych choler)
    Teraz pozostal mi tylko niesmak i zal . Nikogo nie pobiłem, nic nikomu nie ukradłem. JUz kilku sie powiesiło - czy sie cieszycie???

    Odpowiedz
  • emeryt(2008-12-17 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    ten rząd wraz z PO i PiS oraz PSL naruszają zasadę nie działania prawa w wstecz jest to zła zasada myślę ze ten problem sam się rozwiąże a teraz robi się tylko zadymę niema wyników w rządzeniu to trzeba coś dać gawiedzi -myślę ze od tego czy ktoś naruszył prawo są sady a nie sejm USTAWA TA JEST CAŁKOWICIE NIEZGODNA Z KONSTYTUCJA-proponuje wyrzucić ja do kosza-a SLD niech nie mówi o podwyższeniu wskaźnika do 1,3 tylko wykaże ze niemożna tak traktować ludzi

    Odpowiedz