statystyki

To ZUS sprawdza prawo do emerytury

autor: Bożena Wiktorowska10.01.2017, 07:48; Aktualizacja: 10.01.2017, 09:54
ZUS

Zakład wyjaśnia, że podstawą sprawdzenia prawa do emerytury jest wniosek zainteresowanegoźródło: ShutterStock

Osoby borykające się problemem z uzyskaniem od pracodawcy zaświadczenia o zatrudnieniu powinny się zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Państwowa Inspekcja Pracy nie może nic zrobić w takiej sprawie.

Pracownik z prawem do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinien otrzymać od pracodawcy zaświadczenie potwierdzające staż pracy. W ten sposób sam może sprawdzić, czy ma uprawnienia do przejścia na emeryturę pomostową. Niestety pracodawcy nie zawsze chcą wydawać taki dokument. Tak stało się w przypadku jednej z naszych czytelniczek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). Kobieta szukała więc pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy. Bezskutecznie.

Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy, potwierdza, że pracodawcy są obowiązani do współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia oraz wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości. – Jednak kontrola realizacji tych obowiązków nie leży w naszej gestii – dodaje.

Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Prawnej LexConsulting.pl, podpowiada, że w takiej sprawie warto zwrócić się o pomoc do ZUS.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ob(2017-01-10 11:07) Zgłoś naruszenie 70

    Znam przypadek kiedy kadrowa wysłała do ZUS dokumenty pracownika bez uwzglwednienia ,że pracował w szczegółnych warunkach ( spawacz) i przez to ,że on nie wiedział co ona wysłała ( bo mu nic nie pokazała , ani nie skserowała ,ZUS nie wypłaca mu należnego świadczenia . Wszystko przez bezmózgowgo pracownika co się porządził skladac papiery do ZUS za pracownika.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane