statystyki

To ZUS sprawdza prawo do emerytury

autor: Bożena Wiktorowska10.01.2017, 07:48; Aktualizacja: 10.01.2017, 09:54
ZUS

Zakład wyjaśnia, że podstawą sprawdzenia prawa do emerytury jest wniosek zainteresowanegoźródło: ShutterStock

Osoby borykające się problemem z uzyskaniem od pracodawcy zaświadczenia o zatrudnieniu powinny się zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Państwowa Inspekcja Pracy nie może nic zrobić w takiej sprawie.

Pracownik z prawem do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinien otrzymać od pracodawcy zaświadczenie potwierdzające staż pracy. W ten sposób sam może sprawdzić, czy ma uprawnienia do przejścia na emeryturę pomostową. Niestety pracodawcy nie zawsze chcą wydawać taki dokument. Tak stało się w przypadku jednej z naszych czytelniczek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). Kobieta szukała więc pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy. Bezskutecznie.

Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy, potwierdza, że pracodawcy są obowiązani do współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia oraz wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości. – Jednak kontrola realizacji tych obowiązków nie leży w naszej gestii – dodaje.

Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Prawnej LexConsulting.pl, podpowiada, że w takiej sprawie warto zwrócić się o pomoc do ZUS.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ob(2017-01-10 11:07) Zgłoś naruszenie 70

    Znam przypadek kiedy kadrowa wysłała do ZUS dokumenty pracownika bez uwzglwednienia ,że pracował w szczegółnych warunkach ( spawacz) i przez to ,że on nie wiedział co ona wysłała ( bo mu nic nie pokazała , ani nie skserowała ,ZUS nie wypłaca mu należnego świadczenia . Wszystko przez bezmózgowgo pracownika co się porządził skladac papiery do ZUS za pracownika.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane