statystyki

Niepełnosprawni: Kontrole pracodawców będą zgodne z wykładnią NSA

autor: Michalina Topolewska10.01.2017, 19:00
kontrola, praca

Jak zapewnia PFRON, informacja o wyroku NSA została przekazana wszystkim zespołom kontrolującym z poleceniem, aby przy ocenianiu terminowości wpłat na ZFRON stosowały się do jego treściźródło: ShutterStock

Firmy, które do 30 czerwca 2016 r. wpłacały środki pochodzące z zaliczek na podatek dochodowy na konto Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) po 20 dniu następnego miesiąca nie będą musiały płacić kar za ich nieterminowe przekazywanie.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FPS 4/16). Przesądza ona, że w stanie prawnym obowiązującym przed 1 lipca 2016 r. początek siedmiodniowego terminu na wpłacenie pieniędzy z zaliczek podatkowych na ZFRON zaczyna się ostatniego dnia, w którym powinny one trafić do fiskusa, a nie od dnia wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Ta druga interpretacja przepisów była do tej pory stosowana przez PFRON oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, którzy przekazanie środków na ZFRON po 20. dniu następnego miesiąca traktowały jako nieterminowe ich wpłacenie na rachunek tego funduszu. To zaś skutkuje sankcją finansową sprowadzającą się do konieczności wpłacenia na rzecz PFRON kwoty stanowiącej równowartość 30 proc. tej, która zbyt późno trafiła na rachunek ZFRON.

Pracodawcy, mając na uwadze korzystną dla nich uchwałę NSA, zastanawiają się, czy kontrole ZFRON, które będą obejmowały okres do 30 czerwca ubiegłego roku (od tego dnia przepisy jednoznacznie wskazują, że środki na ZFRON trzeba płacić w ciągu siedmiu dni od wypłaty wynagrodzenia), będą przeprowadzane zgodnie z przedstawioną w niej wykładnią.

Jak zapewnia PFRON, informacja o wyroku NSA została przekazana wszystkim zespołom kontrolującym z poleceniem, aby przy ocenianiu terminowości wpłat na ZFRON stosowały się do jego treści. Fundusz wskazuje też, że obecnie prowadzi dziewięć kontroli w podmiotach, które prowadzą ZFRON. W czterech z nich czynności kontrolne już zakończono, ale nie zostały jeszcze podpisane protokoły kontroli. U wszystkich tych pracodawców zostały stwierdzone nieprawidłowości w zakresie przekazywania środków na ZFRON, ale zgodnie z uchwałą NSA nie zostaną one wykazane.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane