statystyki

Obrona Terytorialna: Pracujący żołnierz nie straci na służbie w armii. Dostanie wyrównanie

autor: Artur Radwan09.01.2017, 07:37; Aktualizacja: 09.01.2017, 09:32
Ministerstwo Obrony Narodowej zadbało też o osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ministerstwo Obrony Narodowej zadbało też o osoby prowadzące działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Dowódca będzie miał 30 dni na wypłatę pieniędzy osobie służącej w Obronie Terytorialnej za utracony dochód wynikający ze stosunku pracy lub prowadzonej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową świadczenia pieniężnego oraz trybu postępowania w tych sprawach. Dokument trafił do konsultacji społecznych.

Co do zasady służba w nowej formacji ma się odbywać w systemie weekendowym, tak aby nie kolidowała ona z pracą żołnierza Obrony Terytorialnej. W razie potrzeby armia może wezwać taką osobę na dłuższy okres do tzw. służby rotacyjnej. Wtedy trzeba będzie jej wypłacać rekompensatę za utracony dochód. W tym czasie pracodawca udzieli jej bezpłatnego urlopu. Zanim jednak dojdzie do wypłaty rekompensaty, żołnierz OT będzie musiał dostarczyć dowódcy zaświadczenie. Powinna być w nim ustalona wysokość kwoty wynagrodzenia w przeliczaniu na jeden dzień służby. Wyliczeń dokonuje pracodawca, jeśli służący w armii pracuje na etacie.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane