statystyki

Obrona Terytorialna: Pracujący żołnierz nie straci na służbie w armii. Dostanie wyrównanie

autor: Artur Radwan09.01.2017, 07:37; Aktualizacja: 09.01.2017, 09:32
Ministerstwo Obrony Narodowej zadbało też o osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ministerstwo Obrony Narodowej zadbało też o osoby prowadzące działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Dowódca będzie miał 30 dni na wypłatę pieniędzy osobie służącej w Obronie Terytorialnej za utracony dochód wynikający ze stosunku pracy lub prowadzonej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową świadczenia pieniężnego oraz trybu postępowania w tych sprawach. Dokument trafił do konsultacji społecznych.

Co do zasady służba w nowej formacji ma się odbywać w systemie weekendowym, tak aby nie kolidowała ona z pracą żołnierza Obrony Terytorialnej. W razie potrzeby armia może wezwać taką osobę na dłuższy okres do tzw. służby rotacyjnej. Wtedy trzeba będzie jej wypłacać rekompensatę za utracony dochód. W tym czasie pracodawca udzieli jej bezpłatnego urlopu. Zanim jednak dojdzie do wypłaty rekompensaty, żołnierz OT będzie musiał dostarczyć dowódcy zaświadczenie. Powinna być w nim ustalona wysokość kwoty wynagrodzenia w przeliczaniu na jeden dzień służby. Wyliczeń dokonuje pracodawca, jeśli służący w armii pracuje na etacie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane