statystyki

Jaka jest data e-mailowego wypowiedzenia

autor: Leszek Jaworski14.01.2017, 07:00
Rzeszowski SO podkreślił, że oświadczenie jest złożone w chwili, w której adresat powinien był sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą e-mail, niezależnie od tego, czy to uczynił

Rzeszowski SO podkreślił, że oświadczenie jest złożone w chwili, w której adresat powinien był sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą e-mail, niezależnie od tego, czy to uczyniłźródło: ShutterStock

Zawarłam ze spółką X pisemną umowę najmu lokalu użytkowego, w którym prowadzę sklep. Umowa była na czas nieokreślony z możliwością rozwiązania przez każdą ze stron z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia, liczonym od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie. W umowie nie przewidziano możliwości wypowiedzenia w formie elektronicznej. Sklep jest czynny w godz. 10-17 w dni powszednie. 27 grudnia 2016 r. po 17.00 spółka wysłała mi e-mailem wypowiedzenie umowy, z tym że wysłała je na adres internetowy mojego syna, za pośrednictwem którego w przeszłości kontaktowałam się ze spółką. Oprócz tego wypowiedzenie wysłano pocztą. Korespondencję tę odebrałam 4 stycznia 2017 r. Kiedy więc nastąpiło skuteczne złożenie wypowiedzenia umowy?

Z opisu wynika, że wypowiedzenie zostało wysłane drogą elektroniczną już po godzinach pracy sklepu. Uznać należy zatem, że czytelniczka nie mogła się zapoznać z jego treścią. Nie zostały więc spełnione warunki określone w art. 61 par. 2 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), zgodnie z którym oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. Przyjąć zatem należy, że skutecznie zostało złożone wypowiedzenie przesłane listem poleconym, z dniem jego odebrania, co nastąpiło 4 stycznia 2017 r.

Pogląd powyższy potwierdza wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 27 października 2016 r. (sygn. akt VI Ga 312/16, www.orzeczenia.ms.gov.pl). W orzeczeniu tym sąd wskazał, że nie można przyjąć, iż sam fakt posługiwania się przez strony korespondencją e-mailową oznacza, że wysłanie (wprowadzenie wiadomości do środka komunikacji – przyjęcie przez serwer) o każdej porze dnia i nocy jest każdorazowo równoznaczne z jej skutecznym złożeniem na podstawie art. 61 par. 2 k.c.

Zdaniem rzeszowskiego SO z brzmienia tego przepisu wynika wprost, że zgodnie z tym artykułem oświadczenie ma być złożone, tak aby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Na tle art. 61 par. 1 k.c. „jest to zatem moment, w którym można było oczekiwać zapoznania się z treścią oświadczenia przez danego adresata, znajdującego się w danych okolicznościach i działającego w zwykły sposób”. Nie ma natomiast znaczenia rzeczywiste zapoznanie się z oświadczeniem.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane