Prezydent zawetował ustawę o pomostówkach; Fedak: bardzo źle się stało

15.12.2008, 18:03; Aktualizacja: 17.12.2008, 07:42

Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o emeryturach pomostowych uznając ją za niesprawiedliwą. Natomiast ustawę o emeryturach kapitałowych, jak powiedział "z zastrzeżeniami",  podpisał. Reakcja rządu na decyzję prezydenta o emeryturach pomostowych komentuje dla GP minister pracy Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Własne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (191)

  • oszukana 54(2009-01-01 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do kitu z takim rządem:( już nas zrobiliście na szaro załatwiliście nam po 5 lat pracy ...Pani minister Fedak też jest do kitu nie dba wcale o ludzi pracy.Czy ktoś z rządu potrafi odpowiedzieć na pytanie ? ile lat musi pracować kobieta -czy tez mężczyzna,aby otrzymać zasłużoną emeryturę?Myślę,że 35 lat kobieta ,a 40 lat mężczyzna to w zupełności wystarcza .Tusk to kłamca niech się tak nie cieszy ,że ma duże poparcie i zostanie prezydentem!!!Jeszcze prezydentem nie jest ,wiec nich nie dzieli skóry na niedżwiedziu.Pożyjemy zobaczymy "Panie Kłamco"

    Odpowiedz
  • 54 rocznik(2008-12-22 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka Pani Fedak mądrala robotnikowi zabrać wcześniejsze emerytury ale posłom i senatorom dać emerytury i wynagrodzenie poselskie i senatorskie i to jeszcze z wyrównaniem, to jest dopiero OSZUSTWO dobrze Pani Fedak wie że kobieta mając w 55lat gdyby załapała się na wcześniejszą emeryturę miała by ją dużo wyższą a tak wyliczenie na nowych zasadach nie starczy na suchy chleb tak właśnie chce nasz rząd niech jak najszybciej 50+ poumierają oby Pani musiała dostać taką emeryturę jak my będziemy miały.

    Odpowiedz
  • Ola(2008-12-18 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    Do 159
    Zgadzam się , tak powinno b yć w cywilizowanym i demokratycznym państwie.Ale proszę zwrócić uwagę, że o osobach które posiadają na swoim koncie 35, 40 lat pracy jest cisza, nikt tych ludzi nie zauważa.Niestety w Polsce , kraju absurdu,żadnej sprawiedliwości nie ma.

    Odpowiedz
  • 188(2008-12-18 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwsze prawidłowe weto w kadencji temat zamknąć i nie mieszać dalej.
    Określić maksymalny staż pracy do nabycia uprawnień emerytalnych np.40 lat i nie ciągnąć kobieta tyle mężczyzna tyle wypracował i ma koniec kropka

    Odpowiedz
  • 54 lata(2008-12-18 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    masz racje D.W. ciezko pracuje jako sprzataczka w szkole bardzo ciezko wykorzystuja sprzataczki jako gońce do prywatnych spraw metraze wielkie ze wzgledu na oszczednosci zero szacunku mam 54 lata 32 lata pracy a drugi etat to dom chce na emeryture blagam was pozwolcie kobietom przechodzic na wczesniejsza emeryture

    Odpowiedz
  • D.W. 54LATA(2008-12-17 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura powinna być za lata pracy,mam 54 lata przepracowałam 30 ,to mało na jednym etacie.Drugi etat to dom ,dzieci.młodzi nie musicie na nas pracoawć .gdyby każdy z nas miał swoje skladki na swoim koncie to bez laski należała by mu się godna emerytuta nie 700 zł. Zyczę wam po 30 lat pracy myślę że nie dacie rady w tym stresie i w tym kraju.

    Odpowiedz
  • Młoda(2008-12-17 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    Co nagle to po diable,pomostówki powinny wygasać ale nie nagle,roczniki do 1968 powinny mieć takie możliwości.Pracujący w szkodliwych warunkach już stracili zdrowie.Nikt z nas nie chce ,zeby go woził 65 letni maszynista,pilot itp,ani 60-letnia babcia podskakiwała z przedszkolakami,widok starej tancerki raczej wrażeń artystycznych nie dostarczy.Poza tym dla nas nie będzie pracy.
    Prezydent ma rację.Bulwersuje mnie też wysokość emerytur górniczych,składki KRUS bogatych rolników,emerytury mundurowe po 15 latach...mogą pracować 25 lat

    Odpowiedz
  • navigator53(2008-12-17 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Źle się stało że Wy objęliście rządy.Alw to ostatnia kadencja PSL w sejmie.Następna będzie bez Was

    Odpowiedz
  • f(2008-12-17 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    wcześniejsza emerytura dla maszynisty po 20 latach pracy pod drutami - tak
    wcześniejsza emerytura dla Śniadka - nie!!!

    Odpowiedz
  • ONO(2008-12-17 01:44) Zgłoś naruszenie 00

    "DOBRZE ZORIENTOWANY' JEST GUPI I ŹLE ZORIENTOWANY.

    Odpowiedz
  • wnerwiony pazdziernik 1949(2008-12-17 01:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do 175 Pro i za oraz do naszych ukochanych urzednikow z ZUS i Ministerstwa Pracy.
    Wina WSZYSTKICH rzadow od 1998 r. to taka, ze nie pogonili SKUTECZNIE rzedasow!
    Co robili ci urzednicy przez ostatnie 10 lat??? Nie wypracowali sposobu, aby przechodzenie na wczesniejsze emerytury odbywalo sie STOPNIOWO, LAGODNIE? Nie bylo takiego madrego? A nie mozna bylo, poczawszy np. od mojego rocznika przedluzac konieczny wiek przejscia na emeryture - zamiast w wieku 60 lat (mezczyzni) w 2009 r. w wieku 61 lat w 2010 r. Tak samo i kobiety. Mlodsze roczniki w ten sam sposob. W ciagu 5 lat wszyscy doszliby do wieku emerytalnego 60 lat (kobiety) i 65 lat (mezczyzni). A mozna bylo ten proces wydluzyc do 10 lat (narastajaco po pol roku wiecej pracy dla kazdego rocznika). Teraz jest wielkie wzburzenie nie tylko wsrod zainteresowanych rocznikow, ale wsrod WSZYSTKICH i JEST ONO UZASADNIONE!
    DO ROBOTY NIEROBY URZEDASY! A nie tylko premie, nagrody, "13", "14" a moze niedlugo i "15"?

    Odpowiedz
  • HL(2008-12-16 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    Do 170: oczywiście, że jest: można nic nie robić - nie ma emerytur pomostowych i tyle.

    Odpowiedz
  • Willy(2008-12-16 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Doradco emerytalny,przywileje były za niskie pobory.Najpierw miano odebrać nam je za godziwe odprawy.Nagle za NIC.To jest chore.Obiecanki z lat 90-tych,że za dokształty ludzie osiągną szczyty w zawodzie,również finansowe,to kolejne łgarstwa władz.Nie różnicując,jakich.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2008-12-16 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle goryczy rozżalonych ludzi pracy, a ta pani mówi że to śą rozwiązania systemowe? Czy ona wie co mówi. Czy tylko mówi?

    Odpowiedz
  • rocznik 54(2008-12-16 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego ustawy nie zmienili na początku roku2008??Wiek emerytalny powinien byc wydłuzany stopniowo (proces rozłożony np na 20 lat).Nikt by wtedy nie protestował.Emerytura zależna wyłącznie od uzbieranych składek

    Odpowiedz
  • DD(2008-12-16 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    Wiwat Prezydent.

    Odpowiedz
  • Pro i za(2008-12-16 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego stare zasady przechodzenia na emeryturę mają być przedłużone tylko o jeden rok? Czy za rok będzie inaczej? Znów będą tacy, którzy się nie zmieszczą z warunkami, np, panie z 1955 r? W czym bedą gorsze od koleżanek z 1954 r? I tak można w nieskończoność. Niestety, to bolesne, ale kiedyś musi przyjść data graniczna. Była znana od 1999 r. Co poprzednie rządy z tym zrobiły? Co robił pan Guz w 2006 , 2007 r. Duskutował? Nie, aby rok dalej, a potem się zobaczy, wybory, przesilenia rządowe, a problem nabrzmiewał. Jak PO chce to rozwiązać, to panowie Kaczyńscy znaleźli pretekst, aby niepopularną decyzję, którą powinni oni podjąć, obrócić przeciwko rządowi. Warto to zrozumieć, bo przed reformą systemu nie ma odwrotu - jesteśmy coraz starsi i mamy coraz mniej młodych, którzy będą na nas pracować przez najbliższe 20-30 lat ( bycia emerytami).

    Odpowiedz
  • Krystyna -1956r.(2008-12-16 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszę się że wróciła nadzieja na napisanie dobrej przyszłościowej ustawy emerytalnej.Dać sobie spokój z TYM GNIOTEM, i z OFE II filar.
    Podziwiamy ludzi że potrafią przyznać się do błędu.
    Politycy PO, apeluję do Was, nie tędy droga !!
    Brawo Panie Prezydencie, liczę jeszcze na Lewicę.Już wkrótce wybory, całą rodzinę zaprowadzę by głosowała na Was.

    Odpowiedz
  • antykomunista(2008-12-16 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Kaczyński jest prezydentem, który zasłużył na przydomek "prezydent liberum veto". Historia takich panów sprawiedliwie osądziła. Myślę ,że i Kaczyńskiego rónież potrakyuje tak samo surowo, tylko aby Polska sie ostała. Młodzi pPolacy nie dajcie kaczyńskim wyprowadzsić na ulice by robić zamieszki. Kaczyńscy na to liczą. Yo jest wbrew młodemu pokoleniu. Stare kaczory niech odejdą wraz ze swoim socjalizmem. Stworzyli bowiem oni nową formację sockalistyczna PISOLEW

    Odpowiedz
  • Do Tropiciela absurdów...(2008-12-16 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby stosowano uczciwe zasady przechodzenia na emeryturę,to ja-nauczyciel z 35 stażem pracy,w tym niemal 20 lat w zawodzie nauczyciela,od 1 stycznia byłbym na emeryturze.A teraz jest tak,że młodsi ode mnie o rok są już od 4 lat na emeryturze i dostają ją w wysokości 2 razy wyższej,niż ta którą się prognozuje dla mnie.Podsumowując, 9 lat dłużej bedę pracować na 600-700 zl emerytury (obecna to ok.1000-1200)

    Odpowiedz