Firmy zabezpieczają się przed działaniem byłych pracowników

autor: Łukasz Kuligowski15.12.2008, 03:00

Pracodawcy szykują zwolnienia i jednocześnie zabezpieczają się przed działaniem pracowników, którzy, podejmując pracę gdzie indziej, mogą przyczynić się do osłabienia byłej firmy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

  • RAF(2008-12-15 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    zatem kwestia wyłącznie umów o zakazie konkurencji - regulowanych przez kodeks pracy - nie wyczerpuje w całości przedmiotu konkurencyjności.

    Odpowiedz
  • Szkiełko i Oko(2008-12-15 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę Państwa oto zagadka: Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej w wysokości np. 10 miesiecznych wynagrodzeń? Niby wszystko jest jasne i przecież można zastrzegać karę w dowolnej wysokości prawda? Nie ma jednak tak łatwo. Orzecznictwo nakazuje nam miarkować wysokość kary umownej w oparciu o zasady odpowiedzialności materialnej z kodeksu pracy. A tam wyraźnie mamy związanie wysokością szkody rzeczywiście poniesionej przez pracodawcę. (art. 115 k.p.) I co zostaje nam z kary umownej i jej oderwania od dowodzenia wysokości poniesionej szkody? Nic proszę Państwa. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • RAF(2008-12-15 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    moim zdaniem warto również zwrócić uwagę na przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, bowiem nawet jeśli pracownik nie podpisał umowy o zakazie konkurencji, jest zobowiązany do nie wykorzystywania po ustaniu stosunku pracy informacji szczególnie istotnych gospodarczo dla byłego pracodawcy ( tajeminicę przedsiębiorstwa) przez okres do 3 lat po ustaniu stosunku pracy i to bez odpowiedniej rekompensaty ze strony pracodawcy. Obowiązek taki wyrażony został expressis verbis w w/w ustawie, i w razie jego złamiania naraża byłego pracownika na sankcję odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz karnej ( art. 23 ustawy).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane