statystyki

By otrzymać 13 zł na zleceniu trzeba będzie potwierdzać godziny pracy

autor: Łukasz Guza29.12.2016, 07:34; Aktualizacja: 29.12.2016, 07:54
praca, komputer

Strony umowy mają prawo ustalić, że np. liczba godzin zostanie określona na podstawie czasu zalogowania zatrudnionego w systemie elektronicznym firmyźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. firmy muszą płacić zleceniobiorcom i samozatrudnionym co najmniej 13 złotych za godzinę pracy. Obowiązkowe będzie też potwierdzanie czasu jej wykonywania - wynika z raportu DGP.

Wraz z nowym rokiem poprawią się warunki zatrudnienia na zleceniu oraz umowach o świadczenie usług. Te dwa rodzaje kontraktów zostaną objęte minimalną, 13-złotową stawką godzinową (z wyjątkami). Wymóg taki jest przewidziany w ustawie z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265).

Firmy powinny pamiętać, że jeśli nie zapewnią minimalnej płacy zatrudnionym na wspomnianych umowach, będą musiały się liczyć z grzywną do 30 tys. zł. Z kolei zatrudnieni powinni zwrócić uwagę na liczne odstępstwa i wyjątki od obowiązku wypłaty 13-złotowej stawki. Przepisy pozostawiają bowiem zatrudniającym kilka furtek umożliwiających obchodzenie nowego wymogu.

Komu przysługuje

Godzinową stawką będą objęte osoby fizyczne oraz prowadzące działalność gospodarczą, które są zatrudnione na podstawie zlecenia lub umowy o świadczenie usług przez przedsiębiorcę lub inną jednostkę organizacyjną (w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności). Osoba z firmą musi jednak spełnić dodatkowe wymogi – stawką nie będzie objęty przedsiębiorca, który ma zarejestrowaną działalność w kraju UE, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie oraz ten, który sam zatrudnia choćby jedną osobę na umowie o pracę lub na zleceniu (w praktyce chodzi o to, aby płacowym minimum byli objęci faktyczni samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące działalność w celu osobistego świadczenia usług i nikogo niezatrudniające).

Te obostrzenia wywołują jednak wątpliwości. Definicja obejmuje zatrudnionych na zleceniu lub umowie o świadczenie usług, a pomija np. umowę agencyjną. Firmy mogą więc tym razem starać się wykorzystywać ten kontrakt na potrzeby zatrudnienia, bo nie będą musiały płacić minimalnej stawki godzinowej. Trzeba jednak pamiętać, że umowa agencyjna dotyczy stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenia i tylko w tym celu może być stosowana.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • smile(2016-12-29 12:07) Zgłoś naruszenie 30

  To - bez kozery i propagandy - 9,46 na godzinę netto

  Odpowiedz
 • Judex(2016-12-29 14:33) Zgłoś naruszenie 10

  Czy Polska jest krajem UE? Jeżeli tak, to przedsiębiorca z Polski też nie będzie objęty ustawową stawką. Czy o to chodziło ustawodawcy?

  Odpowiedz
 • ~j.(2016-12-29 17:24) Zgłoś naruszenie 11

  Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wpisać np. 1 godz. do ewidencji i wynagrodzenie za tę godzinę np. 1000 zł. A co? Nie można? 1000 to jest więcej niż 13, a ktoś, np. zdolny informatyk, ma prawo dużo zarabiać za godzinę pracy., no nie?...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane