Każdy pacjent ma prawo wyboru dentysty, który ma podpisany kontrakt z funduszem. Z tytułu opieki stomatologicznej musi on wykonywać także te usługi i świadczenia, które są refundowane przez NFZ.

Niestety, lista usług i świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ nie jest długa, ale pojawiło się na niej trochę korzystnych zmian.
Wykaz w zasięgu ręki
Wykaz bezpłatnych świadczeń z wykorzystaniem materiałów stomatologicznych powinien znajdować się w gabinecie w widocznym miejscu dla pacjenta. Do końca 2007 r., jeśli ubezpieczony chciał, aby stomatolog użył podczas leczenia zębów materiału innego niż gwarantowany i opłacany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, musiał ponieść całkowite koszty tego leczenia. Od tego roku pacjent dopłaca jedynie różnicę w cenie materiału, z jakiego skorzysta. To oznacza, że jeżeli chce, aby stomatolog użył materiału lepszego niż opłacany przez fundusz, to płaci on jedynie różnicę w cenie między ceną refundowaną a kosztem niefinansowanym przez fundusz. Warto przy tym wiedzieć, że jeżeli pacjent zażyczy sobie użycia lepszych i droższych materiałów stomatologicznych, musi wypełnić formularz zgody na użycie przez lekarza droższego materiału.
Użycie
droższych materiałów na życzenie pacjenta wymaga wypełnienia formularza zgody
Przywileje dzieci i kobiet w ciąży
Dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do dodatkowych świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii, które opłaca NFZ.
Ważne!
Pacjent zgłaszający się z bólem do lekarza, musi otrzymać pomoc w dniu zgłoszenia
Kobietom w ciąży poza podstawowymi świadczeniami przysługuje m.in. leczenie kanałowe wszystkich zębów, a dzieci i młodzież do lat 18 mają także zapewnioną profilaktykę stomatologiczną, leczenie próchnicy i chorób przyzębia. Natomiast dzieci do 12 roku życia mają prawo do leczenia ortodontycznego wad zgryzu, a także wykonanie zdejmowanego aparatu jedno- i dwuszczękowego. Ponadto dodatkowymi bezpłatnymi świadczeniami stomatologicznymi, które przysługują dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, są m.in.:
  •  pierwsza wizyta dla dzieci do ukończenia szóstego roku życia,
  •  zdjęcie pantomograficzne w ortodoncji,
  •  profilaktyka stomatologiczna (fluoryzacja, lakowanie zębów szóstych - do siódmego roku życia, lakierowanie zębów stałych),
  •  leczenie próchnicy zębów stałych i mlecznych,
  •  leczenie kanałowe zębów,
  •  dodatkowe zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, w tym resekcja korzenia zębów - tylko zębów od 3 do 3 w szczęce i żuchwie,
  •  odbudowa złamanego kąta zęba siecznego,
  •  leczenie chorób przyzębia.
Dodatkowe świadczenia stomatologiczne przysługują również kobietom w ciąży i w okresie połogu. Są to m.in.:
  •  leczenie chorób przyzębia,
  •  badania kontrolne, nie częściej jednak niż raz na kwartał,
  •  leczenie endodontyczne zęba z wypełnieniem dwóch i trzech kanałów,
  •  leczenie endodontyczne zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem dwóch kanałów.
Dzieciom do ukończenia 13 lat przysługuje bezpłatna naprawa aparatu raz w roku oraz kontrola wyników leczenia. W przypadku dzieci starszych aparaty korygujące wady zgryzu są finansowane w całości przez rodziców. Wynika to z rozporządzenia ministra zdrowia z 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz.U. nr 261, poz. 2601).
Osobom upośledzonym umysłowo w stopniu znacznym lub głębokim, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje także:
  •  znieczulenie ogólne przy wykonywaniu niektórych świadczeń zdrowotnych oraz
  •  kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.
Skargi i wnioski
Jeżeli uznamy, że np. lekarz lub NFZ nie uwzględnił naszego prawa do skorzystania z dodatkowych świadczeń stomatologicznych, to można zgłaszać swoje uwagi lub skargi. Każda placówka ochrony zdrowia ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu informacje o dniach i godzinach przyjęć w sprawach skarg i wniosków. Mogą one być składane pisemnie lub ustnie u kierownika placówki. Ponadto skarżący ma prawo żądać pisemnego potwierdzenia przyjęcia skargi. Pacjent może również zwrócić się o pomoc w rozstrzygnięciu spornej kwestii do rzecznika praw pacjenta, który działa w każdym oddziale wojewódzkim NFZ.
Ważne!
Dzieci do 12 roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia ortodontycznego wad zgryzu. Rodzic pokrywa jednak koszty wykonania stałego aparatu ortodontycznego dla dziecka
DOMINIKA SIKORA