statystyki

Zlecanie usług szansą dla osób długotrwale bezrobotnych [WYWIAD]

autor: Michalina Topolewska21.12.2016, 17:00
praca, rekrutacja, bezrobotny

Czy agencje zatrudnienia są skuteczniejsze niż powiatowe urzędy pracy?źródło: ShutterStock

Agencje zatrudnienia mają większą swobodę w stosowaniu różnorodnych działań aktywizacyjnych. Mogą je też dopasować do indywidualnej sytuacji osoby, która jest wiele lat bez pracy - powiedział w wywiadzie dla DGP Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Reforma urzędów pracy wprowadziła nowy instrument polegający na zlecaniu działań aktywizacyjnych przez wojewódzkie urzędy pracy (WUP). Sprowadza się on do tego, że wybrany w przetargu prywatny podmiot, np. agencja zatrudnienia, prowadzi aktywizację grupy bezrobotnych najbardziej oddalonych od rynku pracy. Poszczególne regiony w różnym czasie zaczęły realizację tej usługi, a pierwszym z nich była Małopolska. Jakie efekty udało się do tej pory osiągnąć?

Faktycznie WUP w Krakowie jest pionierem zlecania działań aktywizacyjnych, bo jako jedni z pierwszych stosowaliśmy to działanie już w 2013 r., kiedy rozpoczynano prace nad nowelizacją przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Był to pilotaż tej usługi realizowany w ramach unijnego projektu „Express do zatrudnienia”. Uczestniczyło w nim tysiąc osób długotrwale bezrobotnych, spośród nich 356 podjęło pracę, a prawie 200 utrzymało ją do dzisiaj. Z kolei pierwszą edycję zlecania działań aktywizacyjnych w formule przewidzianej w ustawie rozpoczęliśmy jako pierwsi w kraju w styczniu 2015 r. Jej realizacja praktycznie się już zakończyła, a z grupy uczestniczących w niej tysiąca osób zatrudnienie znalazło 546, z czego 362 utrzymały pracę przez co najmniej 180 dni. Co więcej, udało nam się osiągnąć wyższe wskaźniki – osób, które znalazły zatrudnienie oraz takich, które utrzymało je przez co najmniej trzy miesiące – niż chciało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Resort wskazywał, by obie te wartości wyniosły odpowiednio 50 i 70 proc. Tymczasem wyniosły one 54,6 proc. i 77,7 proc. To zresztą nie koniec, bo wystartowaliśmy z drugą edycją zlecania. Tym razem uczestniczy w niej 2 tys. bezrobotnych, a pracę znalazło już 413 z nich.

W raporcie MRPiPS podsumowującym reformę sformułowany został wniosek, że pierwsze rezultaty zlecania działań nie są do końca zadowalające, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby utrzymujące zatrudnienie przez więcej niż 90 i 180 dni. Co okazało się kluczowe w przypadku WUP w Krakowie, który jak na razie radzi sobie na tym polu najlepiej?


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane