statystyki

Zlecanie usług szansą dla osób długotrwale bezrobotnych [WYWIAD]

autor: Michalina Topolewska21.12.2016, 17:00
praca, rekrutacja, bezrobotny

Czy agencje zatrudnienia są skuteczniejsze niż powiatowe urzędy pracy?źródło: ShutterStock

Agencje zatrudnienia mają większą swobodę w stosowaniu różnorodnych działań aktywizacyjnych. Mogą je też dopasować do indywidualnej sytuacji osoby, która jest wiele lat bez pracy - powiedział w wywiadzie dla DGP Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Reforma urzędów pracy wprowadziła nowy instrument polegający na zlecaniu działań aktywizacyjnych przez wojewódzkie urzędy pracy (WUP). Sprowadza się on do tego, że wybrany w przetargu prywatny podmiot, np. agencja zatrudnienia, prowadzi aktywizację grupy bezrobotnych najbardziej oddalonych od rynku pracy. Poszczególne regiony w różnym czasie zaczęły realizację tej usługi, a pierwszym z nich była Małopolska. Jakie efekty udało się do tej pory osiągnąć?

Faktycznie WUP w Krakowie jest pionierem zlecania działań aktywizacyjnych, bo jako jedni z pierwszych stosowaliśmy to działanie już w 2013 r., kiedy rozpoczynano prace nad nowelizacją przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Był to pilotaż tej usługi realizowany w ramach unijnego projektu „Express do zatrudnienia”. Uczestniczyło w nim tysiąc osób długotrwale bezrobotnych, spośród nich 356 podjęło pracę, a prawie 200 utrzymało ją do dzisiaj. Z kolei pierwszą edycję zlecania działań aktywizacyjnych w formule przewidzianej w ustawie rozpoczęliśmy jako pierwsi w kraju w styczniu 2015 r. Jej realizacja praktycznie się już zakończyła, a z grupy uczestniczących w niej tysiąca osób zatrudnienie znalazło 546, z czego 362 utrzymały pracę przez co najmniej 180 dni. Co więcej, udało nam się osiągnąć wyższe wskaźniki – osób, które znalazły zatrudnienie oraz takich, które utrzymało je przez co najmniej trzy miesiące – niż chciało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Resort wskazywał, by obie te wartości wyniosły odpowiednio 50 i 70 proc. Tymczasem wyniosły one 54,6 proc. i 77,7 proc. To zresztą nie koniec, bo wystartowaliśmy z drugą edycją zlecania. Tym razem uczestniczy w niej 2 tys. bezrobotnych, a pracę znalazło już 413 z nich.

W raporcie MRPiPS podsumowującym reformę sformułowany został wniosek, że pierwsze rezultaty zlecania działań nie są do końca zadowalające, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby utrzymujące zatrudnienie przez więcej niż 90 i 180 dni. Co okazało się kluczowe w przypadku WUP w Krakowie, który jak na razie radzi sobie na tym polu najlepiej?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane