statystyki

Pomoc społeczna: Nowe przywileje dla schorowanych weteranów

autor: Bożena Wiktorowska21.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.12.2016, 08:40
złoty, pieniądze

Obecne przepisy umożliwiają zwolnienie z ponoszenia takich opłat, ale mają one charakter fakultatywny.źródło: ShutterStock

Osoby posiadające legitymację korpusu weteranów walk o niepodległość będą mogły na wniosek lub z urzędu zostać zwolnione – całkowicie lub częściowo – z opłat za pobyt w domach opieki społecznej. Takie zmiany zakłada skierowany do konsultacji projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.).

Zaproponowane rozwiązanie ma wspomóc tych weteranów, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności, nie mogąc samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, przebywają bądź ubiegają się o przyjęcie do domu pomocy społecznej.

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów są oni zobowiązani do ponoszenia kosztów pobytu w tych placówkach. Opłata ta nie przekracza średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca, przy czym nie może być też wyższa niż 70 proc. jego dochodu.

Obecne przepisy umożliwiają zwolnienie z ponoszenia takich opłat, ale mają one charakter fakultatywny i zależą głównie od sytuacji materialnej i rodzinnej osób zobowiązanych do takich wydatków. Co więcej, o preferencyjnych zasadach pobytu decyduje wyłącznie organ ustalający opłatę za pobyt w placówce. Samorządy nie mogą także zwolnić z płatności na dom z urzędu, a jedynie na wniosek osoby zainteresowanej – mieszkańca domu lub innej osoby ustawowo zobowiązanej do wnoszenia opłat, jeżeli partycypuje w pokrywaniu kosztów. Wprowadzenie nowych przepisów zniesie te niedogodności dla weteranów m.in. wojen i powstań narodowych. Takie same przywileje będą mieć osoby wchodzące w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność kraju.


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane